avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 379 soluții astăzi
Forum Activitate JulieC

Activitate JulieC

Buna ziua, sunt proces de partaj.... si instanta a decis cotele astfel: 80% eu , 20% ea. Ma intereseaza care este formula de calcul in cazul pasivelor si activelor. Apartamentul a fost cumparat in boom imobiliar cu 135.000 Euro. Din surse proprii, vanzare de bunuri inainte de casatorie am achita 75.000 Euro, restul de 60.000 Euro urmeaza sa fie platit in rate de 600 euro pe luna. Casatoria a durat un an, deci rate platite impreuna 7200 euro. Judecatorul a cerut expertiza imobiliara, si cred ca pretul este acum la jumatate, deci 75.000 - 80.000 euro.
Intrebari; Cum se calculeaza cota ei avand in vedere devalorizarea imobiliara?
Exista o formula standard de calcul??? Nu reusesc sa inteleg cum se vor face calculele. Va rog sa ma ajutati!!!!
Va multumesc frumos si Craciun Fericit!!!!!
Buna dimineata, daca sunt angajata de 2 saptamani la o companie si am nevoie de o adeverinta de salariat pentru medic, beneficiez de drepturi de asigurat de sanatate? Va multumesc.
Lipsa de bani..... e valabila pentru toti, nu?? Dar faptul ca timp de un an de zile nici macar nu dai un telefon sa te interesezi de copil, are o scuza??? Nimic nu justifica lipsa de interes a unui parinte..... ce pedeapsa merita acest om???......cu siguranta... divina. Vorbim de principii,,, nu??? Circumstantele nu justifica..... Cat despre pasivitatea mea de a nu actiona timp de un an se traduce doar prin bunavointa si intelegere a anumitor circumstante, dar cand intervine nepasarea, tot eu sunt de vina??
Buna ziua, fostul sot nu a platit pensia copilului de un an de zile. Am facut plangere penala, pentru abandon de familie. Nelamurirea mea este urmatoarea: pensia de intretinere este un drept al copilului, garantat de lege. Oare de ce demersurile sunt asa de greoaie, de ce instantele dau cu usurinta aceleasi drepturi si taticilor si nu ii pedepsesc la fel de usor, in cazul in care nu isi asuma obligatiile??? Copii au doi parinti care sunt obligati sa ii creasca, dar de cele mai multe ori, in cazul unui divort, mamicile, raman singure in cresterea si educarea copiilor. Unde este aparat de lege dreptul copilului ?De ce trebuie sa facem atatea demersuri pentru un drept castigat deja printr-o hotarare definitiva si irevocabila? Va multumesc.
Discuție ajutor judiciar
Buna seara, pot obtine scutire totala de timbru in cazul unui partaj si in conditia in care nu am un venit peste 300 ron pe cap de membru al familiei? Se timbreaza si pasivele? Va multumesc.
Buna ziua, va multumesc pentru raspuns. Intrebarea mea este: daca pe contractul de vanzare cumparare scrie 100.000 de euro si eu am platit doar 50.000, restul se plateste in rate, se timbreaza valoarea totala a imobilului sau doar partea care este achitata? Va multumesc.


[Mesaj editat - 3.3 din regulament]
Buna ziua, doresc sa stiu care este procedura in cazul timbrarii unei cereri de partaj, ma refer la valoarea ei, in conditiile in care , imobilul este achitat doar pe jumatate, iar instanta, suntem in faza premergatoare fondului, a dispus achitarea taxei pe intreaga valoare a imobilului, eu cerand atribuirea mie a acestui imobil deoarece eu am achitat jumatate din imobil prin vanzarea unei case si a unei masini, am fost casatorit doar un an, apoi am divortat si ratele ce au urmat, sunt platite exclusiv de mine, cu documente. Pot cere reexaminarea valorii timbrarii?
Va multumesc.
Buna ziua, speta este: 10 ani de casatorie, venituri licite doar din partea mea, un copil care este cu mine, de partajat doar bunuri mobile. Pot cere sulta pe contributia mea la cheltuielile familiei si bineinteles pe bunurile care au fost achizitionate in timpul casatoriei? Eu locuiesc in Bucuresti, fostul sot in Arad. Am plecat din casa doar cu copilul si hainele noastre. Ce sanse am sa recuperez ceva? Va multumesc.
Buna ziua
Exista posibilitatea legala sa intri in posesia un imobil, inainte de a se pronunta un partaj asupra lui.Ma expilc: acest imobil are un rest de plata la creditor, daca il achit eu anticipat, pot sa am garantia ca acest imobil imi intra mie in posesie in conditia in care unul din propietari imi cedeaza mie imobilul, acesta fiind cel care a achitat 80% din valoare, prin vanzarea unor bunuri: apartament si masina. Celalalt propietar, adica sotia, nu a achitat nimic si au fost casatoriti doar un an de zile. Se poate face un act oficial, in aceast privinta?
Discuție partaj
Buna ziua, doresc o parere pertinenta. Cum afecteaza,, despartirea in fapt " un partaj? Mentionez ca de la data producerii despartirii in fapt si de asemenea data introducerii divortului, 2 luni mai tarziu, am locuit separat. Multumesc.