avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 799 soluții astăzi
Forum Activitate roxana09

Activitate roxana09

buna ziua, am avut un grup de 10 abonamente pe societate si nu am mai putut sa la platesc, s-au inchis si am platit debitul restant, iar acum mi-a a venit notificare prin firma de recuperari sa platesc 250e taxa de reziliere pentru fiecare contract. in jur de 8000 lei. ce pot sa fac? Multumesc.
Răspuns la discuția Executare silita
eu as vrea sa dau in judecata societatea careia eu i-am platit ratele....nu executorul judecatoresc, stiu ca se poate face contestatie la executare in termen de 15 zile de la primirea hotarari prin care s-a dispus poprirea......nu stiu ce sa fac sa inceteze poprirea, pentru ca eu practic am platit toate cele 36 de rate.
am mare problema : am cumparat de la altex "doar cu buletinul" un frigider in 2005, am platit pentru 1000 lei 4900 lei acum firma respectiva in mai cere 5000 lei si am refuzat sa le mai platesc drept urmare mi-au pus pe indemnizatie poprire prin executor judecatoresc. am favuit printrun avocat contestatie la executare insa a fost respinsa.....vreau sa ii dau in judecata dar nu stiu cum sa formulez si ce sa cer.......
Răspuns la discuția concediu prenatal
daca intru in prenatal nu voi mai fi concediata sau ma vor concedia dupa ce introduc prenatalul? stiu ca nu este posibila concedierea pe timpul concediului de maternitate.......sunt asa bulversata nu stiu ce sa fac,
contractul se suspenda pe perioada prenatalului, postnatalului, CCC?
am inteles ca prenatalul il deconteaza casa de pensii numai ca nu stiu daca ei imi vor da bani pentru ca de aia ma si concediaza, nu au sa plateasca salariile, pot cumva sa imi fie virati mie bani?
Răspuns la discuția concediu prenatal
multumesc mult...
Răspuns la discuția concediu prenatal
multumesc mult de raspuns, numai ca situatia s-a schimbat foarte mult : la sfarsitul luni voi fi concediata pe art. 65, nu pot intra in somaj pentru ca am avut din septembrie 2011 pana in martie 2012 pentru studii superioare si nu ma mai incadrez pentru un nou somaj, in concediu prenatal nu pot intra pentru ca se acorda doar la 32 de saptamani si eu nu am decat 28....nu cred ca mai pot face ceva in privinta prenatalului si indemnizatiei de crestere copil.

nu stiu cat de mult se ia in considerare faptul ca in anul 2010-2011 am fost studenta la master cursuri la zi, apoi din septembrie 2011-martie 2012 in somaj 6 luni si martie-iulie angajata la aceasta societate, as avea 10 luni lucrate anterior datei de nastere a copilului, plus studiile ce le-am urmat in anul 2011, copilul se va naste la inceputul luni octombrie.

credeti ca mai am vreo posibilitate, mai pot face ceva in privinta CCC?

va multumesc mult.


in cazul in care societatea isi suspenda activitatea mai pot introduce concediu prenatal? am 27 de saptamani de sarcina, iar societatea urmeaza sa isi suspende activitatea in curand, nu stiu ce trebuie sa fac pentru a ma incadra in concediu prenatal, postnatal si indemnizatie pentru cresterea copilului, pentru ca am aflat ca trebuie sa dau niste declaratii prin care sa anunt ca urmeaza sa iau toate aceste concedii....
daca societatea este suspendata eu cum incasez prenatalul.....cine va incasa acesti bani pentru mine?
cum fac rost de adeverintele necesare pentru dosarul de indemnizatie?
in ceea ce priveste concediul de 42 de zile/ postnatal cum il declar daca firma se suspenda...????
sunt intr-o mare dilema.....cei de la firma nu imi dau nici un detaliu.....nu stiu ce sa fac....
data prezumata a nasteri este 12 octombrie, insa ce se intampla daca o sa ma concedieza de la aceasta societate........ nu stiu ce sa fac, oare mai au voie sa ma treaca in somaj daca eu am beneficiat 6 luni de somaj pentru studii superioare.....sunt intr-o mare dilema, imi este teama sa nu pierd acest CCC.
am fost studenta la master cursuri la zi si din septembrie 2011 pana in martie 2012 somera timp de 6 luni, nu stiu in ce masura ma incadrez........