avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 399 soluții astăzi
Forum Activitate ella84

Activitate ella84

Multumesc pentru raspuns.

Din cate stiu eu s-a convocat AG a proprietarilor pt a se lua o decizia si astfel su inceput discutiile si cu furnizorii pt a ajunge la o intelegere si pt a putea inceta penalizarile si putea plati esalonat datoria....Dar tot mie nu mi se pare o modalitate corecta de a obliga si noii proprietari sa plateasca vechile datorii ale blocului......de recuperat datoria de la fosta administratora sau mai bine zis fostii administratori nu se aude nimic mai ales ca unul dintre ei a si decedat.....
.........
Buna seara,

Va rog foarte mult daca puteti sa ma ajutati cu cateva raspunsuri.

Problema este urmatoarea:

In luna martie am devenit proprietara unui apartament dintr-un bloc cu 90 de apartamente...la momentul respectiv nu stiam cu ce probleme se confrunta acesta deoarece fostul proprietar ne-a adus hartie semnata si stampilata de la administratora de pe vremea aceea, cum ca nu exista nici o datorie (mentionez ca apartamentul a fost luat prin imprumut bancar). Dupa numai cateva luni asociatia a primit instiintare ca are datorii de 3 miliarde lei vechi deoarece din anul 2005 si pana in prezent nu s-a platit apa calda, apa rece si gunoiul si ca in prima faza va trebui sa se opreasca apa calda. In tot acest timp proprietarii au dar vina pe fosta administratora ca a furat banii si ca i-a cheltuit si au dat-o in urmarire penala. Au destituit-o din functie, au chemat o firma care a facut un audit si o alta care a preluat administrarea blocului. S-a luat legatura si cu furnizorii si intr-un final s-a stabilit ca singura solutie ramasa ca sa stranga toata aceasta datorie si sa se dea drumul la caldura si apa calda este sa se plateasca din partea fiacarei familii cate 150 lei pe luna pe timp de iarna si 100 lei pe timp de vara indiferent daca acestia si-au platit sau nu datoriile in trecut (bani care se adauga pe langa intretinerea propriu zisa). Unii oameni nu sunt de acord cu aceasta masura si nici eu care sunt proaspat mutata. Acestia nu ne lasa nici sa platim intretinerea separat fara sa platim si aceasta suma lunar.

Rugamintea mea este sa imi spuneti daca exista vreo baza legala prin care acestia ma pot forta pe mine ca nou proprietar sa platesc aceasta suma (eu nu mai folosesc sistemul pausal deoarece am fost nevoita sa imi oun centrala termica)...si imi interzic sa platesc intretinerea normal....doar cu conditia sa platesc si suma mai sus mentionata. In conditiile in care datoriile sunt acumulate cu mult inainte ca noi sa devenim proprietari.

Multumesc anticipat.
Daca asociatia de locatari nu are o Hotarare valabila pe 2011 semnata si stampilata cu programul de liniste....pot aplica programul specificat in legea 61/2011? adica 08:00-13:00 si 14:00-22:00? Multumesc
Multumesc pentru raspuns. Singurul lucru care ma intereseaza este daca imi trebuie vre-o autorizatie pentru lucrurile normale care nu afecteaza structura blocului, cum ar fi inlocuirea gresiei si faiantei, schimbarea usilor, mutarea unui aer conditionat, etc etc... Stiu ca daca vreau sa daram un perete, fie el si de BCA imi trebuie autorizatie si proiect...
Buna ziua,

De curand mi-am cumparat un apartament si am inceput sa il renovez din temelii. am dat jos toata gresia si faianta pe care o avea fostul proprietar si am pus eu una noua, plus alte usi etc. Intrebarea mea este daca pentru toate acestea imi trebuie autorizatie (gresie, faianta, usi) pentru ca in legea 61/1991 nu specifica.

Multumesc anticipat

imi cer scuze legea 50/1991...cea cu 61/ 1991 e o alta poveste....