avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 799 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Pentru renovarea unui apartament am nevoie de ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Pentru renovarea unui apartament am nevoie de autorizatie?

Buna ziua,

De curand mi-am cumparat un apartament si am inceput sa il renovez din temelii. am dat jos toata gresia si faianta pe care o avea fostul proprietar si am pus eu una noua, plus alte usi etc. Intrebarea mea este daca pentru toate acestea imi trebuie autorizatie (gresie, faianta, usi) pentru ca in legea 61/1991 nu specifica.

Multumesc anticipat

imi cer scuze legea 50/1991...cea cu 61/ 1991 e o alta poveste....
Ultima modificare: Sâmbătă, 19 Noiembrie 2011
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Cel mai recent răspuns: ella84 , utilizator 13:16, 18 Noiembrie 2011
Garantat interesul dvs vizeaza legea constructiilor respectiv L nr 50/1991 republicata
Daca nu intelegeti sa executati modificari la structura de compartimentare ,nu interveniti si nu afectati pereti si structura de rezistenta ,nu este necesar aviz in temeiul legii constructiilor
Atentie verificati continutul cadastrului apartamentului
Multumesc pentru raspuns. Singurul lucru care ma intereseaza este daca imi trebuie vre-o autorizatie pentru lucrurile normale care nu afecteaza structura blocului, cum ar fi inlocuirea gresiei si faiantei, schimbarea usilor, mutarea unui aer conditionat, etc etc... Stiu ca daca vreau sa daram un perete, fie el si de BCA imi trebuie autorizatie si proiect...
Pentru interventiile mentionate nu necesitati acordul autoritatii publice
Cel mult ,comunicat reprezentantilor asociatiei de proprietari ca executati renovare apartament,cu respectarea programului de liniste
Daca asociatia de locatari nu are o Hotarare valabila pe 2011 semnata si stampilata cu programul de liniste....pot aplica programul specificat in legea 61/2011? adica 08:00-13:00 si 14:00-22:00? Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lucrari de renovare apartament in bloc roberta.florea roberta.florea buna ziua ce demersuri trebuie sa fac pentru a incepe o lucrare de amenajare interioara (renovare)? (vezi toată discuția)
Renovare apartament/vecini reclamanti Black1982 Black1982 Buna ziua, Acem de renovat apartamentul si suntem in faza de instalatie termica, montaj usi, parchet, placari cu rigips. Un vecin mereu deranjeaza mesterii, ... (vezi toată discuția)
Reamenajare interioara apartament cf legii 50/1991 soazig soazig Am nevoie de un sfat in legatura cu aplicabilitatea legii 50/1991. La art 11 al legii sus-mentionate se specifica ca nu este nevoie de autorizatie de ... (vezi toată discuția)