Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Pentru renovarea unui apartament am nevoie de ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Pentru renovarea unui apartament am nevoie de autorizatie?

Buna ziua,

De curand mi-am cumparat un apartament si am inceput sa il renovez din temelii. am dat jos toata gresia si faianta pe care o avea fostul proprietar si am pus eu una noua, plus alte usi etc. Intrebarea mea este daca pentru toate acestea imi trebuie autorizatie (gresie, faianta, usi) pentru ca in legea 61/1991 nu specifica.

Multumesc anticipat

imi cer scuze legea 50/1991...cea cu 61/ 1991 e o alta poveste....
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Garantat interesul dvs vizeaza legea constructiilor respectiv L nr 50/1991 republicata
Daca nu intelegeti sa executati modificari la structura de compartimentare ,nu interveniti si nu afectati pereti si structura de rezistenta ,nu este necesar aviz in temeiul legii constructiilor
Atentie verificati continutul cadastrului apartamentului
Multumesc pentru raspuns. Singurul lucru care ma intereseaza este daca imi trebuie vre-o autorizatie pentru lucrurile normale care nu afecteaza structura blocului, cum ar fi inlocuirea gresiei si faiantei, schimbarea usilor, mutarea unui aer conditionat, etc etc... Stiu ca daca vreau sa daram un perete, fie el si de BCA imi trebuie autorizatie si proiect...
Pentru interventiile mentionate nu necesitati acordul autoritatii publice
Cel mult ,comunicat reprezentantilor asociatiei de proprietari ca executati renovare apartament,cu respectarea programului de liniste
Daca asociatia de locatari nu are o Hotarare valabila pe 2011 semnata si stampilata cu programul de liniste....pot aplica programul specificat in legea 61/2011? adica 08:00-13:00 si 14:00-22:00? Multumesc