avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 536 soluții astăzi
Forum Activitate yoko49

Activitate yoko49

Răspuns la discuția Expertiza contabila
gigi47 a scris:

Care sunt datele din contabilitate ? Ce chitante nu a luat in calcul, ce reprezinta ?

Toate sumele enumerate in mesajele mele sunt luate din raportul de expertiza si nicaieri nu apare ca nu au fost luate in calcul anumite chitante.

Răspuns la discuția Expertiza contabila
Este vorba despre o expertiza la o asoc de prop. Eu sunt administrator si m-am ocupat de calculul listelor. Incasarile se fac de catre o casiera iar chitantele sunt conform listelor de plata semnate de mine ,presedinte si cenzor, verificate de mine la fiecare sfarsit de luna. Expertiza a fost ceruta de dl presedinte in urma unui conflict intre mine si dansul(asta a dus si la demiterea mea din functia de administrator).Expertul contabil este un domn mai in varsta prieten cu dl presedinte.Raportul contine multe erori dar aceasta mi se pare cea mai importanta , care a dat peste cap toate calculele. Sunt doua locuri (pagini) in care apare ca totalul incasarilor este de 334 mii lei(aproximativ) si totalul platilor este de 335 mii lei .
O alta eroare este soldul contului de la banca. Conform extrasului de cont de la data respectiva(sfarsitul perioadei expertizata)este de 28.886 lei. In raportul de expertiza apare ca ar fi trebuit ca soldul contului sa fie de 26.886 lei. Adica mai putin cu 2000 lei.
La prima vedere cred ca nu a luat in calcul comisioanele retinute de banca si nici sumele virate de proprietari direct in cont pentru achitarea cotelor de intretinere.Totusi prea e rotunda suma.
O alta greseala observata de mine este un contract cu politia in care A.P primeste 30 lei/an cv energiei electrice consumata de o camera de luat vederi montata pe bloc. Dl expert a inteles ca este vb de 30 lei /luna si ca acesti bani (30lei*12 luni) au ajuns in ''bugetul de nevoi personale al p.f.''
Am sa incerc sa iau legatura cu acest domn expert in ideea ca sunt doar erori de calcul.
Din punctul meu de vedere tot raportul trebuie refacut.
Răspuns la discuția Expertiza contabila
Am incercat , dar persoana in cauza nu este dispusa sa-mi dea lamuriri si banuiesc ca este din cauza faptului ca avand aceasta greseala la inceputul raportului celellate solduri au fost denaturate pentru ca alfel nu putea sa obtina egalitatea dintre activ si pasiv :(
Va multumesc pentru timpul acordat !
Răspuns la discuția Expertiza contabila
Am incercat sa extrag din raportul de expertiza termenii folositi acolo.
Da este vorba despre chitantele de incasari .Totalul lor cf raportului de expertiza este de 334065.87, dar in calculul soldului final pentru casa se foloseste suma de 249184.64 .Eu consider ca suma folosita trebuia sa fie cea rezultatata din insumarea chitantelor de incasari si nu inteleg de ce expertul contabil a folosit o suma maia mica.
Va multumesc !
Răspuns la discuția Expertiza contabila
as fi dorit un raspuns totusi la intrebarea mea.... ceva de genul se poate in conditiile in care ..... sau nu se poate . Sau daca nu am dat suficiente detalii revin dar astept in continuare un raspuns .
Va multumesc!
Răspuns la discuția Expertiza contabila
daca ve referiti la sume.....
-inventar casa conf documente primite(chitante cronologice):334065.87
-faptic documente primare si justificative
Sold Iinitial 8658.48
Incasari 249184.64
plati 335895
sold final -78051,88
Aceste sume sunt luate din raportul de expertiza....
Nu inteleg de ce suma "chitante cronologice" nu este egala cu suma "incasari"
Va multumesc!


Din raportul unei expertize contabile reiese ca soldul final al casei este pe minus cu mult fata de realitate.Din cate inteleg eu casiera a facut plati mai multe decat incasari . In doua locuri din raportul de expertiza arata ca suma totala a incasarilor in numerar este foarte apropiata de totalul care reiese din suma chitantelor , dar in calculul soldului final vine cu o suma mult mai mica. Exista vreun motiv pentru care ar putea sa foloseasca o alta suma decat cea care reiese din insumarea valorilor inscrise in chitantele existente si inregistrate ca atare in registrul de casa?
In blocul in care locuiesc sunt 144 apartamente iar 118 dintre acestea au contuare pentru gaze (contract cu distrigaz ) . Din cele 26 de apartamente ramase 7 nu au platit pt coloana noua de gaze . Cu ocazia reviziei tehnice de 10 ani la coloana veche de gaze sau facut unele lucrari . Costul acestor lucrari revin doar celor 26 de apartamente care inca mai folosesc coloana veche sau trebuie impartit conform cpi la toate cele 144 ap ?
va multumesc !
As vrea sa pun si eu o intrebare legata tot de spatiile comune si sper ca este ok daca o pun aici...
La noi in bloc accesul la ghena se face din doua in doua etaje la etajele fara sot..(1;3;5..etc).
La etajele cu sot sunt sigurantele pt electrica... .Cheia de la acest spatiu se afla la unul dintre proprietari. Aici apare problema mea... . Cei mai multi dintre acesti proprietari au amenajat rafturi si au depozitat diferite obiecte de dimensiuni mici sau medii (sticle si borcane goale , ghivece de flori etc.) cu acordul tacit al celorlalti proprietari.
Aceste " raftulete " existau deja in momentul in care am acceptat functia de administrator pt aceasta Asociatie... si nu exista nici un fel de contract intre AP si proprietarii respectivi.
In momentul de fata un proprietar , suparat fara motiv pe modul de impartire al unor cheltuieli de reparatii , se leaga de aceasta situatie si reclama faptul ca aceste spatii sunt ocupate in mod abuziv.
Ca si locatar in acest imobil am considerat ca persoana care a acceptat sa tina aceasta cheie si-a asumat si faptul ca ar putea fi deranjat de ceilalti proprietari atunci cand apar probleme si am fost recunoscator pt faptul ca nu trebuia sa alerg dupa administrator sa-mi deschida si am acceptat tacit aceste "raftulete" si nu le consider abuzive.
Sunt sau nu amenajate abuziv aceste rafturi ? Daca da , care ar fi sfatul dumneavoastra pt a rezolva aceasta situatie ?
Va multumesc!


elga50 a scris:

Lucrarile de reparatii si intretinere a proprietatii comune se impart pe cota-parte indiviza, conform HG 1588/2007 (art.44), cu normele de aplicare a legii 230/2007 de infiintare, organizare si functionare a asociatiilor de proprietari.

Fiecare proprietar detine ca perete exterior apartamentului sau o cota-parte indiviza proportionala cu suprafata apartamentului, astfel incat cei cu apartamente de 3 camere au in proprietatea comuna o cota mai mare de proprietate decat cei cu 2 camere.

Repartizarea acestei cheltuieli poate fi facuta altfel decat in aceste norme numai daca toti proprietarii convin sa se imparta egal. Dar toti, ca daca unii vor sa se aplice legea, atunci conducerea asociatiei este tinuta sa respecte legea, altfel poate fi actionata in judecata de catre proprietarii care se simt nedreptatiti, teoretic.
Just ar fi sa se aplice legea, fara alte comentarii si pareri, asa cum fiecare din acesti oameni pretind tuturor, oricui si oriunde sa fie respectata legea.

Credeti ca o informare , afisata undeva la avizier sau intr-un loc cat mai vizibil, prin care locatarii sunt informati de decizia comitetului si ca aceasta contravine legii 230/2007 ar rezolva problema in vreo masura?