avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 383 soluții astăzi
Forum Activitate marianturtoi

Activitate marianturtoi

as dori sa stiu in ce articol de lege este prevazut ca in 15 zile de la indisponibilizare trebuie virati banii la creditori
la data de 16.09.2011 am primit in cont suma de 100 euro.
am mers la banca si mi-au spus ca am poprire pe cont de la AFP si nu pot scoate banii.
m-am conformat si la data 9.12.2011am mers iarasi la banca pentru a primi suma de 200 euro si mi-au dat suma de 200 euro pentru ca poprirea nu mai era in vigoare.
numai ca suma de 100euro indisponibilizata anterior era tot in contul bancii nicidecum virata la AFP.
care este termenul de la indisponibilizarea sumei pana la virarea sumei?


am castigat la Instanta Slobozia restituirea taxei de poluare ,dar AFP Slobozia a facut recurs la Curtea de apel bucuresti termen 21.01 2012
as vrea sa ma indrume cineva despre cum trebuie sa fac intampinarea pentru acest recurs,de fapt ce trebuie sa mentionez pentru a se anula cererea de recurs AFP si a ramane definitiva restituirea taxei de poluare?
Am primit in contul meu la [banca] Slobozia suma de 100 euro la data 16.09.2011,cand am mers la ghiseul bancii Slobozia m-i s-a spus ca am contul blocat de AFP Slobozia si banii intra dupa 24 de ore direct in contul AFP.M-am resemnat pentru ca banii mi-au fost trimisi din Spania de sora mea pt. a-mi plati datoriile.
ulterior la data 09.12.2011 mi-au fost trimisi alti 200 euro ,am mers la [banca] si mi-au dat suma de 190 euro fara comisioane si functionara m-a anuntat ca suma de 100 euro care m-ia fost poprita la data 16.09.2011 este inca in conturile bancii .
M-au trimis la AFP ,iar cei de acolo mi-au emis o situatie analitica de unde reiese ca in conturile AFP Slobozia nu a in trat suma de 100 euro sau echivalent lei ron si angajatii de la [banca] sunt vinovati ca eu trebuie sa platesc penalizari din 16.09.2011 pana in 09.12.2011
In concluzie de ce mi-au fost retinuti banii abuziv in conturile Bancii timp de aproape 3 luni de zile fara sa fie transferati in contul AFP,iar eu sunt obligat sa platesc penalizari de 180 ron din septembrie 2011 pana in prezent,pentru ca comisia de popriri a Bancii nu a virat banii legal asa cum ar fi trebuit,dupa 24 de ore.
Functionarii comisiei de popriri nu raspund la telefon pt. lamuriri si eu voi primi un raspuns peste 30 zile ,eu am primit extrasele de cont si abia azi 09.12.2011 au transferat banii in 2 transe una de 175 ron si una de 233 ron.
Ce s-a intamplat cu banii mei timp de 3 luni de zile si de ce sunt pus in situatia sa platesc penalizari din vina unei comisii a Bancii care comis o greseala sau o ilegalitate.
am fost acum 3 zile la Politie si un politist care se ocupa de ancheta mi-au aratat intr-o carte ca functionarul RAR a gresit conform unui articol si o sa fie sanctionat si mi-a aratat un tabel care sanctioneaza cu 1000-5000 lei pe functionari pentru greseli
apoi a spus ca ma suna a doua zi, sa vin sa dau o declaratie si o sa primesc raspuns oficial,dar nu m-a sunat
am depus cu o zi inainte la seful-adjunct IPJ toate documentele despre agreare taxi si omologare folii si le-am vazut a doua zi pe masa politistului care face ancheta
vroiam sa stiu daca eu pot avea castig pentru anulare a sanctiunii,in cazul in care Politia o sa-l sanctioneze pe functionarul RAR
va rog, daca puteti sa ma indrumati pe baza carui articol de lege sa fac contestatia?
adica politia a stabilit ca un functionat RAR este vinovat pentru agrearea ilegala a unui taxi cu folii pe geamuri,dar nu vor sa anuleze procesul-verbal pentru ca il apara pe politist care a dat amenda pentru folii neomologate ,dasi taxiul avea folii omologate
adevarul este ca nici politistul nu cunostea Legile in vigoare cand a aplicat sanctiunea pentru folii neomologate din codul rutier ,care este valabila pentru autoturisme ,nicidecum pentru taxiuri care nu au voie cu folii
in luna iulie 2011 am mers la RAR pentru a obtine un Certificat de agreare taxi pentru un autoturism care avea folii omologate pe geamuri din anul 2008
am primit certificatul de agreare taxi,iar in luna noiembrie 2011 am fost controlat de politie si RAR ,care m-au sanctionat cu 600 lei si retinerea talonului pentru ca taxiul avea folii neomologate...desi eu am insistat sa l-e arat certificatul de omologare folii,dar ei au refuzat
ulterior am mers la Politie,care au constatat ca un functionar RAR a incalcat Legea atunci cand au eliberat Cert.de agreare taxi unui taxi cu folii pe geamuri si au dispus sanctionarea functionarului RAR pentru incalcarea Ordin nr.3/2008,litera j)
cu toate ca politia a recunoscut greseala functionarului RAR nu mi-au anulat amenda
cum trebuie sa procedez pentru a nu plati o amenda din vina unui functionar RAR care a permis ilegal unui taxi sa circule cu folii omologate sau neomologate?