avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 701 soluții astăzi
Forum Activitate azael

Activitate azael

Multumesc pentru raspuns stimata doamna,intradevar mi s-au diminuat mult veniturile fata de momentul initial al contactarii creditului.In prima faza am avut o perioada de gratie de 6 luni,apoi am cerut o scadere a ratei ....si mi-au oferit posibilitatea de a plati jumatate de rata pe o perioada de 6 luni,binenteles cu o recalculare ulterioara a ratei.Mentionez ca am luat creditul in 2008 pe perioada maxima de 30 de ani.Este vorba de 50000 de euro ,echivalent in franci elvetieni.! Anul trecut am facut dovada veniturilor mele si a sotiei care se ridica la 1340 ron si le-am explicat ca numai atat pot plati.Au fost de acord sa le platesc aceasta suma pe o perioada de 6 luni ,iar acum iarasi trebuie sa platesc aprox 1900 ron ,echivalentul a 520 de franci ,costul ratei....Problema e ca mi-au scazut doar din principal ,nu si din dobanda sau din comisioane....Eu ceea ce vreau este de fapt o reevaluare sau o reesalonare astfel incat sa pot plati in mod decent rata....si sa imi scada si din procentul comisioanelor si a dobanzii lor ....nu numai din principal ,conform graficului de rambursare !....Mentionez de asemenea ca sunt un bun platnic , fara sa fi ramas in toti acesti 5 ani restant ,nici macar o zi de intarziere....Va multumesc inca o data pentru rabdare si pentru sfaturi...:wave:
as vrea sa stiu daca exista o lege care sa stipuleze ca bancile ,sa nu poata sa iti i-a pentru plata ratei mai mult de 30% din veniturile familiei ? sau ceva asemanator...caci as vrea sa discut despre o reevaluare si reesalonare a creditului pe care il am si as vrea sa aduc in discutie si acest aspect...dar nu stiu daca exista asa ceva....multumesc anticipat de ajutor....:)
Discuție doua asigurari?
As dori sa stiu daca sunt obligatorii 2 asigurari pentru un apartament ,in conditiile in care respectivul apartament este girat la banca (al socrilor!) in favoarea noastra .Mentionez ca am luat acum cativa ani un credit de nevoi personale cu ipoteca creditat cu locul constructiei casei si apartamentul socrilor. In fiecare an am platit o asigurare obligatorie a apartamentului dar anul acesta socrii si-au platit singuri asigurarea obligatorie a aprtamentului....acum ,intrebarea fireasca ...mai trebuie sa fac si eu alta asigurare obligatorie ptr acest apartament??? stie cineva sa imi raspunda??? Multumesc anticipat....
Va rog sa ma ajutati cu un sfat ! in 2007 am cumparat un teren prin intermediul unei agentii imobiliare~ca intermediar~ si proprietarul ,inclusiv agentia m-au asigurat ca in curand o sa am si drum de acces si curent la casa.Lucru care nu s-a mai intamplat.....Intre timp l-am dat in judecata pe proprietar,dar nu s-a ajuns la fond,caci avocatul lui a inaintat o exceptie si tribunalul a considerat ca nu sunt eu in masura sa il dau in judecata (caci in contractul de c-v nu e stipulat nimic legat de drum)...GRESEALA MEA !..Dar am intrat in posesia unui document eliberat de la primarie prin care o hotarare a consiliului local al comunei ...ii da dreptul sa intabuleze si sa vanda parcelele respective cu promisiunea de a face drum de acces pana la loturile respective...PROMISIUNE NEONORATA DE ALTFEL NICI PANA LA MOMENTUL ACESTA! Desi ,cand am cumparat terenul,acesta avea initial mai multi metri ,a trebuit ca fiecare sa renunte la vreo 30 de mp in favoarea drumului de acces care v-a trece prin fata casei mele....candva ...Acum problema e ca nimeni nu face nimic....proprietarul spune ca el nu v-a face drum ,pe care sa il doneze la primarie dupa ce il face ,iar primaria spune ca nu e in sarcina ei ,caci este proprietate privata .Dar eu vorbesc de DRUMUL DE EXPLOATARE PANA LA LOTURILE RESPECTIVE !!! Mentionez ca parcela mea se afla in camp,la aprox 2 km de un drum national,terenul cumparat este INTRAVILAN...CURTI CONSTRUCTII....si eu mi-am facut casa pe acest teren....la care nu am acces cand ploua....CACI NU EXISTA DRUM DE EXPLOATARE...Banuiesc(fara dovezi concrete) ca s-au facut oaresce intelegeri ,intre proprietarul loturilor respective si arhitectul comunei,caci in mod normal acesta nu avea voie sa vanda aceste parcele fara sa aiba drumul de acces...eu la randu-mi nu trebuia sa primesc autorizatia de constructie.....si vecinul meu are intabulata casa.....fara ca noi sa avem DRUM....Imi poate da cineva o explicatie pertinenta si ce e de facut ? ?? Primaria imi promite drum de peste 1 an...dar nu se face nimic concret....
Multumesc anticipat....
MULTUMESC pentru sfaturi,am sa incerc o reesalonare a ratei,caci alta solutie nu intrezaresc.Refinantare ,nici nu se pune problema, caci la venitul actual nu am nici o sansa.Eram curios sa aflu daca e ok ,tinand cont de veniturile actuale(1340 si eu si sotia) daca nu exista o lege care sa ma protejeze si pe mine ~tinand cont ca astea sunt veniturile actuale a familiei ~caci e imperios necesar sa traiesc si eu ....nu? am si eu nevoie de ceva bani ptr cosul lunar ....NU exista o alta solutie?Caci sincer nu as vrea sa imi pierd casa la care muncesc ....Multumesc anticipat...
....tinand cont ca in 2008 am luat un credit pe 30 de ani in franci elvetieni echivalentul a 50000 de euro , azi platesc cam 1950 ron,rata.Dar....intre timp s-au schimbat datele problemei ,adica sunt angajat la alta firma ,s-au modficat veniturile mele si dovedind cu acte ca salariul meu si al sotiei este de 1340 ron,ce as putea face in cazul de fata ?.La momentul actual am facut o cerere catre banca de a-mi injumatatii rata pe o perioada de 3 luni ,cu posibilitatea de prelungire inca 3...As vrea sa platesc catre banca doar acei 1340 ,dar ce e de facut ? Ma poate ajuta cineva cu un sfat?
:love2: