avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 647 soluții astăzi
Forum Activitate mandrax

Activitate mandrax

Multumesc de raspuns, dar care este baza legala, de unde reiese ca cei doi termeni inseamna acelasi lucru?
Buna tuturor,
Am un client caruia i s-a deschis procedura de insolventa, conf.Cod Fiscal pot face provizion deductibil fiscal in procent de 100%, dar eu vreau sa-i fac ajustare pentru ca vreau sa-mi scada si valoarea activelor. Intreb aceasta ajustarea pentru deprecierea creantelor este si ea deductibila fiscal (adica ajustare = provizion)?
Buna ziua
Ajutor! La ultima modificare din Codul Fiscal, la art.24 - Amortizarea, dupa alin.(15) s-au introdus doua noi alin. care se refera la inloruirea de parti componente ale mijloacelor fixe. Poate sa-mi spuna cineva unde gasesc o definitie a acestor parti componente
Buna seara, poeate sa-mi spuna cineva daca, pentru participarea la o licitatie, eu ca si constructor trebuie sa prezint o analiza cost beneficiu (alta decat cea data de proiectant) si daca da unde pot gasi un exemplu?
Răspuns la discuția vanzare mijloc fix
va multumesc pentru raspunsuri

Buna ziua, va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: O societate vrea sa vanda o masina (mijloc fix amortizat complet) unei persoane fizice. Intrebarile mele sunt: 1. Poate societatea sa vanda masina la orice valoare?; 2. Aceasta valoare este deductibila fiscal?; 3.Trebuie organizata vreo licitatie pentru aceasta vanzare? Multumesc.
Răspuns la discuția penalizari intretinere
Va multumesc pentru raspunsuri, bun trebuia sa platesc acea majorare de fond de rulment, dar de cand imi poate aplica penalitati avand in vedere ca au fost afisate 2 liste: una este lista lunara de plata a intretinerii unde apare si acea majorare a fondului de rulment si scadenta este considerata a fi odata cu plata intretinerii si inca o lista unde apare doar majorarea fondului care are trecuta ca data scadenta 01.12.2011. Multumesc
Răspuns la discuția penalizari intretinere
a fost o AG a asociatiei de proprietari, dar fondul de rulment nu este optional, iar daca platesc intretinerea in max 5 zile de la afisarea listei nu mai este nevoie de fondul de rulment?
Buna ziua, In luna septembrie 2011 s-a tinut sedinta asociatatie de proprietari in care s-a votat majorarea fondului de rulment cu 30% motivul majorarii find stirile de la TV ca RADET cu atat va majora, fondul meu de rulment era fiind de 550 lei, iar cea mai mare cota de intretinere pe care am avut-o in 2010 a fost de 350 lei.S-a stabilit si s-a afisat la avizier o lista cu fiecare locatar cu suma fondului de rulment existenta , cu suma de trebuie achitata si cu valoarea finala a fondului de rulment, termenul de plata a majorari fondului de rulment fiind 01.12.2011 (cu posibilitate achitarii in transe) Intrebarile mele sunt:
1. Pana la momentul acesta nu am achitat majorarea fondului de rulment, (toate celelalte cote sunt achitate la termene) si m-am trezit cu penalizari pentru acesta majorare a fondului de rulment. De asemenea, mentionez ca pe fiecare lista de intretinere (din septembrie si pana acum) era o rubrica "Fond de rulment" si trecuta majorarea. Este corect? care lista trebuie luata in calcul?
2. Pot sa nu platesc aceasta majorare de fond de rulment, pe considerentul ca cei 550 lei pe care ii am deja pot acoperi intretirea cea mai mare din acest an?
Va multumesc