avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 767 soluții astăzi
Forum Activitate mirela44

Activitate mirela44

Răspuns la discuția tichete de masa
probabil, pe acest criteriu am luat ,vreme de un an, dar acum unii s-au hotarat ca e cam mult si au zis gata.
nu au dat un temei legal dar am gasit eu ceva...
* HOTÃRÂRE Nr. 5 din 14 ianuarie 1999
pentru aprobarea Normelor de aplicare a Legii nr. 142/1998 privind acordarea tichetelor de masă

ART. 35
În cazul cumulului de funcţii, tichetele de masă pot fi acordate numai de către angajatorii unde salariaţii în cauză îşi au funcţia de bază, potrivit legii.


Articolul nu se refera insa la cazul in care si angajatorii unde salariaţii în cauză îşi au funcţia de bază dau astfel de tichete?
dacă nu, eu nu pot lua de la al doilea job?
Ma gandeam ca ideea legiuitorului e să nu iau din doua locuri ca doar nu mananc cat doi!!
Glumeam!
Discuție tichete de masa
daca la primul loc de munca (invatamant) nu primesc tichete de masa, am dreptul la acestea la al doilea loc de munca? (unde ceilalti salariati primesc!)
Am dreptul la concediu de odihna la al doilea loc de munca? Sau doar la primul?
asa i-am spus si eu juristului nostru insa mi-a raspuns ca acest lucru nu este valabil pentru cumul sau plata cu ora... ci se refera la cel care are un singur serviciu si acela cu durata fractionata...
Buna ziua.
Imi puteti spune daca o persoana care este incadrata prin cumul sau plata cu ora "pana la norma intreaga" la o alta institutie decat cea la care are norma de baza beneficiază de aceleasi drepturi ca si salariatii institutiei respective (sporuri, tichete, concediu de odihna s.a.)?
Care este baza legală?

Aceasta, de principiu, daca e nevoie de date suplimentare...

Multumesc anticipat.