avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters23466

Activitate ContSters23466

Buna seara,
In prezent sunt incadrata pe functia de asistent principal igiena intr-o unitate sanitara cu o vechime de peste 25 de ani si vreau sa fiu angajata pe post de sef serviciu financiar in aceeasi unitate. Intrebarile mele:
1. conform carei grile de salarizare se poate face incadrarea, care va fi salariul de incadrare ?
2. Salariul de incadrare ca sef financiar contabil (economist) poate fi mai mic decat salariu de asistent (postliceala)?
3. La salariul se incadrare se adauga toate sporurile (vechime, fidelitate, etc.) care sunt in sistemul sanitar?
Lucrez intr-un spital de urgenta cu peste 400 de paturi ca asistent principal cu peste 30 de ani vechime in profesie. Va rog spuneti-mi si mie care ar fi salariul de incadrare, care este coeficientul de calcul si valoarea de referinta. La salariul de incadrare ce sporuri trebuiesc adaugate? (de vechime, de fidelizare, de stabilitate,etc.)
Am o discutie cu colega mea de pe financiar care spune ca mi s-a calculat corect salariul, dar eu dupa cum urmaresc legea 284/2010 actualizata consider ca este gresit calculat salariul. De aceea va rog ajutati-ma sa stiu salariul de incadrare, coeficientul si valoarea de referinta. Va multumesc.
cunoscand politica site-ul nu pot da numar de dosar, nume de persoan, etc. Eventual detalii mai amanuntite pe email daca i-l lasat sau numar de telefon in mesaj privat pentru a va contacta.
Exista pe rol un dosar de inselaciune, dosar in faza de cercetare din 2009 pana in decembrie 2013 si acum in faza de judecata. Persoana in cauza, cea care ne-a pagubit pe 23 de persoane, este in penitenciar pentru initiere, constituire de grup infractional organizat, aderare sau sprijinire a unui asemenea grup (Legea 39/2003 art. 7), iar la interogator a recunoscut ca banii luati de la noi (sume cuprinse intre 25000 - 40000 ron) au fost utilizati impreuna cu parintii (care si-au renovat casa si au cumparat autoturism in 2009 dupa ce a luat banii de la CAR) si fratele ei (pentru acoperirea altor credite). La ultimul termen presedinta ne-a spus:Amână judecarea cauzei şi fixează termen la data de 19.08.2014, pentru când: - se va reveni cu adresă pentru fişa de cazier a inculpatei; - în ceea ce priveşte proba cu martorii D. N. D. (frate) şi D. D. M.(cumnata), precum şi cererea privind introducerea în cauză în calitate de părţi responsabile civilmente a părinţilor inculpatei, instanţa urmează să se pronunţe la următorul termen de judecată; - dispune citarea inculpatei din Penitenciarul Gherla cu menţiunea ,,prezenţa este obligatorie”; - Vor fi citate părţile civile ....
Cu privire la proba cu martorii DND (fratele) si cumnata instanta si la termenul precedend a spus ca ramane sa se pronunte. Deci ar fi al doilea termen pentru ca ei sa se prounte.
Ceea ce eu trang concluzia ca se doreste sa se traga de timp cat mai mult pentru ca inculpata este nasa primarului din localitate iar fiina s-a este director de ingrijiri la spitalul unde a lucrat inculpata.
In aceasta situatie spune-ti si mie se poate ca parintii si fratele sa fie introdusi si obligati ca sa ne achita prejudiciu, si daca se poate sa fac sesizare la DNA pentru a se putea verifica modul de dobandire a averii tinand cont ca in casa respectiva exista o pensie de cca 1700 ron (pensia tatalui, mama nu a lucrat niciodata si o avere considerabila fiind mostenitorii a caselor, pamanturilor, etc. dupa decesul parintilor si a neamurilor).
Va rog ajutati-ma sa gasesc calea pentru a-mi recupera banii (sunt singura cu un copil si cu un salar de 1100 ron).
buna seara,
as dori si eu sa mi se spuna ce salar de incadrare ar trebui sa am:
- asistent medical princ. cu postliceala
- vechime 30 de ani
- incadrata la un spital de urgenta.
Am incercat sa gasesc logic care este metoda de calcul, ce anume cu ce anume se inmulteste pentru a stabili salariul de incadrare.
Răspuns la discuția inselaciune
Prima data a fost la Tribunalul judetean Deva iar in 27.02. 2014 "Declinat in favoarea Judecătoriei Petroşani". Mai putem cere declinarea la alta instanta? Si care ar fi motivul pentru a solicita acesta declinare?
Discuție inselaciune
buna ziua,
inculpata ne-a prejudiciat o valoare care ajunge undeva la 2 miliarde ron. nu este pentru prima data existand inca o condamnare pentru inselaciune de 2,6 ani. in prezent se afla in penitenciar pentru trafic de persoane, prostitutie, etc. actiunea ei de inselaciune a inceput din anul 2009 avand pana in prezent un numar de 13 dosare de executare silita iar fratele ei are 4 dosare de executare silita. ea a domiciliat impreuna cu parintii, neavand niciodata locuinta pe numele ei. La interogatoriu a recunoscut ca ne-a inselat ca ii pare rau si ca atunci cand va iesi din penitenciar ne va plati. problema se pune in felul urmator: la termenul precedent ea nu a vrut sa spuna adresa fratelui ei pentru a fi citat pentru ca ea a declarat ca banii ia utilizat impreuna cu parintii si fratele ei. S-a acordat termen pentru ca noi sa aflam si sa spunem adresa lui fratesou. azi la termenul de azi dupa ce s-a spus adresa lui fratesou judecatoarea a considerat ca mai trebuie sa de-a un termen pentru a se pronunta asupra citarii acestuia. Deasemenea tinand cont ca ea are domiciliul in aceelasi loc cu parintii ei am solicitat ca si parintii sa fie citati pentru a da lamuriri privind utilizarea banilor si de a fi introdusi in proces ca si parti civilmente. La un alt termen precedent am solicitat sechestru asigurator extins pe averea parintilor pentru a nu se instraina averea si noi sa ramanen fara a fi platiti cu sumele datorate. Azi judecatoarea s-a simtit atat de iritata ca am solicitat ca parintii sa fie introdusi in proces ca parti civilmente inca ne-a obligat sa ne luam avocat. Chiar nu mi se pare corect aceasta atitudine tinand cont ca sutem 23 de persoane pagubite, ca din veniturile oastre ea a cumparat totul pe numele parintilor deci a facut cu buna stiinta acest lucru. Deasemenea mai mentionez ca primarul din localitatea este finul lor. Deci azi s-a dat termen doar pentru a se pronunta daca va cita pe fratele ei, cumnata-sa si parintii pentru a depune marturie. Avocatul din oficiu chiar a incercat ca sa imi sugereze ca daca imi va da banii pot sa ma impac cu ea si nu va mai face puscarie. Chiar nu se poate asa ceva sa isi bata joc de noi. De aceea va rog sa ma sfatuiti unde sa fac sesizare ca acest dosar treneaza din 2009 iar azi pur si simplu am fost trimisi acasa,
Parintii si fratele au fost admise ca martori in proces pentru a depune marturie. Se pot constitui ca parti responsabile civilmente?
a recunoscut la interogatoriu ca banii i-a utilizat cu parintii si la ajutat pe fratele ei sa plateasca creditele acestuia. deci atat parintii cat si fratele stiau de provenienta banilor.
Buna ziua,
Sunt in proces cu o fosta colega intr-un dosar penal de inselaciune. La interogator a recunoscut ca ne-a inselat (sunt vreo 23 de persoane in acest dosar ca parti civile), ca este de acord ca sa plateasca sumele datorate si ca de fapt banii au fost utilizati de ea, parintii ei si fratele ei. Ea in momentul de fata se afla in penitenciar pentru o alta infractiune avand o condamnare de 7ani si 6 luni. Deasemnea domiciliul ei este acelasi cu domiciliul parintilor, deci veniturile si cheltuielile erau la comun iar bunurile (in speta un autoturism, renovarea casei si bunurile din casa (mobila, aparatura, etc.) sunt cumparate din banii nostri dar pe numele parintilor. Deci inselaciunea s-a efecutat cu buna stiinta ca nu avea dorinta de a ne mai returna banii, de aceea a si cumparat totul pe numele parintilor.
INTREBARE: doresc sprijin pentru a mi se specifica conform carui articol si din ce lege se poate extinde recuperarea banilor de la parintii si fratele ei, si modul de obligare a acestora de a-mi putea recupera prejudiciul cauzat (suma se ridica la 7200 ron la care se vor adauga si suma stabilita pentru daune morale).
Deasemnea as dori sa stiu cum se poate stabili valoarea daunei morale pentru ca eu am solicitat 100000 ron iar ea la interogator a spus ca aceasta stabilire o lasa la latitudinea instantei.
Cum pot solicita sa se calculeze ca din singura pensie a tatalui ei si venitul ei de asistent medical nu se putea sa realizeze ceea ce a realizat (autoturism, casa renovata, schimbare de mobila si aparatura in casa parintilor, excursii si concedii in strainatate, etc.)
Va multumesc pentru sprijinul acordat.