avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 608 soluții astăzi
Forum Activitate chitupetre

Activitate chitupetre

Buna seara,
Am 30 ani cotizati ,9 luni armata si 5 ani facultate.
Am obtinut din cei 30 cotizati 4 ani gr 2 100% SI 10 ani gr 1 100%.( anterior 2001 )
In aceste conditii pot sa ma pensionez la varsta de 59 ani in octombrie 2020?
Sunt nascut in octombrie 1961.
Multumesc !
Răspuns la discuția somaj / dividende
Nici ca valoare ? ( depaseste media de somaj lunara).
Multumesc !
Buna seara,
In anul 2019 am primit indemnizatie de somaj 10 luni.Sunt actionar la un srl care are profit in 2019 si va repartiza dividende in 2020 aferente anului 2019.
Daca primesc dividende 10000lei in iunie 2020 trebuie sa returnez indemnizatia de somaj primita in 2019.
Multumesc!
Daca sunt asociat la un srl si incasez dividende pot sa primesc si pensie anticipata partial ?
Multumesc!
Buna ziua,
La finele anului 2016 am obtinut profit la firma la care sunt asociat unic .
In anul 2017 am incasat dividentele cuvenite la care am platit impozit 5%,iar sanatate nu am platit deoarece am si calitatea de angajat.
Trebuie sa depun declaratia 600 si sa platesc CASS la acesti bani acum in 2018 ?
Multumesc !
Buna ziua,
Pot redirectiona din impozitul micro(impozit pe venit ) catre o unitate non profit ?
Daca da ,cum se procedeaza ?
Multumesc !
Discuție Pfi
ca agent de asigurare autorizat, inregistrat in registrul asiguratorilor la ASF pot sa devin PFI
Buna ziua,
Pot sa infiintez un PFA in cazul in care sunt si asociat unic la un srl
In cursul anului 2012 am fost angajat la o firma ,contract partial si la un broker de asigurari contract de agent asigurari.Am primit o decizie de impunere pentru acest an 2012,acum in 2015,cu o suma de plata neachitata la contributia de sanatate aferenta perioadei 01.01.2012-30.06.2012,cand la asigurari nu s-a achitat cass.
Am sanse cu o contestatie sa nu platesc aceasta suma,sau cu Hotarare Judecatoreasca ?
Multumesc !
Buna ziua,
Va rog daca ma puteti ajuta cu un sfat
Se poate oficia casatoria civila in afara spatiului din Primarie?
Vreau oficierea acesteia in curtea bisericii unde se va oficia si cununia religioasa
Multumesc