avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 655 soluții astăzi
Forum Activitate Mirelar

Activitate Mirelar

Buna! Sunt casatorita de putin timp cu un cetatean italian si la casatoria civila fiecare a ramas cu numele lui de familie . Intrebarea mea este : Ce trebuie facut ca sotul meu sa isi poata schimba numele de familie? Dorim sa purtam amandoi acelasi nume de familie , numele de familie al tatalui meu care este decedat ( in memoria lui dorim acest lucru) dar si viitorii nostri copii sa il poarte . Este posibil ? Ce se poate face ? Precizez ca el este rezident in Italia , iar eu avand contract de munca aici dar si proaspat casatorita imi schimb domiciliul din Romania cu cel de aici .
O alta intrebare este .... intr-un an de zile de la casatoria civila mi se face citadinanta italiana , deci pot sa le am pe ambele ..si cea de roman si cea de aici?? la fel si copii nostri pot avea dubla citadinanta ??
Multumesc , detaliile tale imi sunt de mare folos !:)
Da era acreditata . Multumesc .
Am terminat facultatea de Filosofie - Jurnalism id in anul 2008 , in anul 2005 cand am depus o serie de acte pentru inscriere , am adaugat si diploma de bacalaureat in original (aici greseala mea) iar peste o luna , doua am nevoie de ea.ele . Intrebarea mea este : Unde sa ma adresez pentru recuperarea lor ? Cat timp ar putea dura pana sa le primesc ? Daca trebuie sa fac o plata si cat ar fi ea (aici ma refer la diploma de licenta)? Sunt departe de Romania , nu am habar nici daca diploma de licenta se mai elibereaza , ma refer aici la problema pe care au avut-o cei de la universitate in legatura cu eliberarea diplomelor , scandalurile cu Ecaterina Andronescu , etc . Precizez ca sunt in strainatate , si as vrea sa ma deplasez in tara , insa timpul de sedere este foarte scurt . O ultima intrebare ... Sa zicem ca pot obtine diploma de licenta:D si o traduc intr-o limba straina .... e valabila pentru angajare in UE ?