avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 171 soluții astăzi
Forum Activitate Ioanajus

Activitate Ioanajus

Buna seara,
Am un autoturism cu motor de 2993 cmc, fabricat in 2007 si la PRIMARIE trebuie sa platesc 2200 ron/an, taxa pe care o gasesc nejustificata. Consider ca in schimbul acelei taxe ar trebui sa primesc un contraserviciu.... Pentru acelasi tip de autoturism cu motor de 1998 cmc se plateste de 10 ori mai putin, motiv pentru care consider asta o mare discriminare. Se poate actiona in instanta, a mai incercat cineva? Va multumesc!
Va multumesc pentru raspuns!
Buna seara,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns in urmatoarea problema: am un contract de vanzare cumparare, respectiv, x impreuna cu sotia sa y au cumparat o locuinta compusa din 1 camere de locuit cu o suprafata utila de 32,81 mp precum si cota indiviza de 5 % din suprafata de folosinta comuna a imobilului. Sotul x poate sa dispuna de cota sa parte din locuinta, respectiv sa incheie un contract de gaj? Acesta s a obligat sa puna gaj cota sa parte pentru contituirea unei obligatii fata de un anume creditor. Ma puteti ajuta cu un model de contract? cota-parte a sotului cum se calculeaza ? va multumesc!
multumesc pt rasp. ..problema este mai grava daca lucrezi ca sofer intrucat este necesara castigarea procesului .. nu mi ramane decat sa induiosez instanta....
Buna-ziua! daca se poate sa ma ajutati cu urmatoarea problema:in conditiile in care intr un pv de contraventie s a dispus sanctionarea soferului cu amenda si retinerea permisului de conducere pt neoprire la semnalele acustice si luminoase ale auto. cu regim de deplasare prioritar, ce sanse sunt de anulare a pv si restituirea permisului?
Cu exceptia celor privind:
- situatia soferului care trebuie sa-si intretina familia s.a,
- perioada pt care s a retinut permisul ( nespecificata in pv), si nici fapta concreta ( se da doar definitia faptei asa cum este ea prevazuta in OUG 195>2002), mai sunt si alte art. din alte legi care m ar putea ajuta?
- sau de exemplu daca echipajul de politie nu avea semnalele acustice in functiune ci doar pe cele luminoase?! Va multumesc!
multumesc pt rasp.
Sentinta se poate ataca cu recurs in 15 zile de la comunicare. Astfel dupa cum se poate vedea de pe ştampila postei de pe plicul in care a fost transmis procesul verbal, sanctiunea a fost aplicata la data de 26.08.2011, deci dupa implinirea cu 6 zile a termenului limita pana la care se putea aplica sanctiunea. Aplicand sanctiunea la data de 26.08.2011-data postei, stampila de pe plic, rezulta ca a intervenit prescriptia dreptului la actiune iar intimata nu mai are niciun drept pentru a trage la raspundere contravenientul.
Speta: am fost sanctionata contraventional deoarece am circulat fara a detine rovigneta valabila. Fata a fost savarsita in data de 17.02.2011 iar procesul-verbal a fost comunicat in data de 26.08.2011. Consider ca in cauza a intervenit prescriptia prevazuta de art.13 alin 1 din O.G. NR.2/2001. Instanta a respins plangerea motivand ca fapta a fost savarsita la data de 17.02.2011 iar procesul-verbal a fost intocmit la data de 16.08.2011, deci in termenul legal de 6 luni.Desi sanctiunea putea fi aplicata din data de 18.02.2011 si pana la data de 18.08.2011, instanta nu a tinut cont si a considerat p-v intocmit in termen. As vrea sa fac recurs. Daca m ati putea ajuta cu alte motive decat cele invocate in plangere. Multumesc!