avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 666 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit auto exagerat si nejustificat
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit auto exagerat si nejustificat

Buna seara,
Am un autoturism cu motor de 2993 cmc, fabricat in 2007 si la PRIMARIE trebuie sa platesc 2200 ron/an, taxa pe care o gasesc nejustificata. Consider ca in schimbul acelei taxe ar trebui sa primesc un contraserviciu.... Pentru acelasi tip de autoturism cu motor de 1998 cmc se plateste de 10 ori mai putin, motiv pentru care consider asta o mare discriminare. Se poate actiona in instanta, a mai incercat cineva? Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: carmen01011958 , moderator 23:45, 4 Martie 2013
Stiu pe cineva cu un Jeep W, motor 4250 cc, plateste undeva la 5-6000 lei/an adica 60 milioane vechi.
Insa cel mai nedrept au fost afectati posesorii de vechile Aro de la munte si ses, platesc undeva peste 20 milioane/an.

Legislatia in Ro, trebuie sa ne obisnuim cu ea.
Conform Codului Fiscal , art 263:
ART. 263 Calculul taxei

(1) Taxa asupra mijloacelor de transport se calculează în funcţie de tipul mijlocului de transport, conform celor prevăzute în prezentul capitol.
(2) În cazul oricăruia dintre următoarele autovehicule, impozitul pe mijlocul de transport se calculează în funcţie de capacitatea cilindrică a acestuia, prin înmulţirea fiecărei grupe de 200 cmc sau fracţiune din aceasta cu suma corespunzătoare din tabelul următor:

[ link extern ]
In cazul dumneavostra:impozitul anual este de:
2993/200=14,965=>15
conform taxei aferente tipului de autovehicul
15*144=2160lei (nu 2200)

In cazul unui motor de 1998 impozitul anual datorat este de :
1998/200= 9,99=>10
10*18=180 lei

Aceasta este legea:( ..pentru toti

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit auto aro 244 vranceanucristi vranceanucristi Care este impozitul anual pentru un auto -ARO 244 cu motor 3199 cmc ? Exista intr-adevar o ,,derogare'' pt auto 4x4 de productie interna ? (vezi toată discuția)
Impozit tractor lilisor2 lilisor2 cum se calculeaza impozitul pentru tractor pentru 2012? am inteles ca s-a modificat, va rog sa-mi spuneti baza legala (vezi toată discuția)
Taxele la masinile cumparate pe firma sunt mai mari fata de cele cumparate pe persoana fizica? distribution distribution Buna ziua, Doresc sa achizitionez un autoturism cu motor de 1590cm. As dori sa stiu daca impozitul anual si asigurarea sunt mai mari daca o cumpar pe ... (vezi toată discuția)