avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Activitate aureliaion

Activitate aureliaion

Discuție Adoptia
buna ziua, as vrea sa iau un copil in adoptie. Suntem rezidenti in Italia si as vrea sa iau un copil abandonat in spital . Am inteles ca acesti copii pot fi luati in plasament si apoi adoptie dar eu pot sta in tara doar cateva luni in vara , timp in care ar trebui sa definitivez toata procedura pentru a l putea lua in strainatate . As vrea sa stiu daca pot adopta mai repede in felul acesta un copil ca sa nu trec prin toata birocratia adoptiei din Italia . Oare un avocat in domeniu m ar putea ajuta ?Va multumesc
Buna ziua, as vrea sa pun o intrebare in ce priveste adoptiile .
Eu si sotul meu ne-am gandit la adoptie. Suntem casatoriti de 9 ani si nu avem copii. Suntem rezidenti in Italia . Am fost la Directia Copilului in Romania si mi s-a spus ca trebuie sa ma adresez unei asociatii de adoptie din Italia , aceast asociatie trebuind sa faca toate demersurile necesare. Problema e ca aici in Italia costa foarte mult practica prin intermediul acestor asociatii si trebuie sa astepti mult timp .
As vrea sa stiu daca e vreo alta posibilitate , mai rapida. Daca eu gasesc o familie saraca , ce ar vrea sa -si dea copilul spre infiere, nu ar fi totul mult mai usor, mai ieftin si mai rapid? In acest caz ar trebui sa ma adresez tot Directiei Copilului ?
Nu as vrea sa ma apuc sa cumpar un copil, este jignitor pentru copil , asociatiile din strainatate sa faca bani pe spatele copiilor
Va multumesc
Discuție pensie
Buna ziua, as vrea sa pun o intrebare in ce priveste pensiile. Mama mea este pensionata pe caz de boala , nerevizuibil, cu 400 Ron pe luna ; anul acesta in iunie a implinit 57 de ani , ar vrea sa stie daca este mai bine sa ceara pensia de batranete anticipata sau sa ramana cu cea de boala pana la varsta de pensionare , probabil 60 de ani ?
Va multumesc
Buna ziua, as avea o intrebare in legatura cu mostenirea casei parintesti. Sotul meu are 3 surori si mai are un frate vitreg din prima casatorie a mamei. In casa parinteasca acum sta sora cea mai mica, casatorita, cu 2 copii , are grija de parinti. Casa nu are cadastru si carte funciara deoarece a fost cumparata demult de catre ambii parinti . Am gasit undeva un raspuns al unui jurist ca in acest caz, parintii ar trebui sa faca un contract de intretinere si astfel acel copil va ramane mostenitor unic dupa moartea parintilor ; acest act poate fi eventual atacat de fratele vitreg ?
Se poate face un asemenea act de intretinere fara a face cadastru pe casa si curtea aferenta , avand in vedere ca acest lucru, cadastrul , costa mult? Va multumesc mult
buna ziua, as vrea sa stiu daca am vreo sansa sa trec un teren extravilan de 1600 mp in intravilan . Treneul este langa case , se pot face racordari la gaze, lumina, apa. La agentia imobiliara mi-au spus ca trebuie intai sa fac PUZ , sa devina intravilan si apoi sa il vand, ca extravilan nu se poate vinde , nu are nici o valoare desi m-a costat foarte mult, fiind o zona linistita , cautata , cu preturi de 17 euro pe mp. Este foarte greu , in asemenea conditii, deoarece nimeni nu are 1 hectar , ca sa il poate trece la intravilan . Sunt niste legi dificile. Noi care avem 1000-2000 mp si vrem sa il vindem sau sa construim o casa , ce putem face? Va multumesc
Răspuns la discuția inchisa fara motivare
Va multumesc . Vom incerca dupa 1 ianuarie cu cererea de gratiere. Daca va fi respinsa ,la cat timp dupa aceea vom putea face alta cerere de gratiere? Va multumesc si va urez Sarbatori Fericite si toate cele bune
Răspuns la discuția inchisa fara motivare
Va multumesc pentru informatii .In februarie 2013 va avea 2 ani de cand e inchisa si nu ne e usor sa ne gandim ca va mai sta acolo inca un an. Din ce am mai vazut pe internet , familia ar putea sa faca o cerere de gratiere ? Cam ce sanse ar fi? Am vazut pe situl Presedentiei ce documente trebuie anexate. Poate daca ar face cerere intai familia si apoi avocatul in cazul in care cererea familiei ar fi respinsa ,ar fi mai multe sanse.
Am mai vazut cereri de intrerupere a pedepsei ;ar putea face o astfel de cerere pt .a avea grija de copii ,mai ales ca persoana care ii ingrijea are mari probleme de sanatate si nu mai poate fi alaturi de ei? Ce parere aveti ?Ce strada ar putea sa urmeze familia in incercarea de a o ajuta sa iasa cat mai repede ? Va multumesc
Buna ziua ,as vrea sa stiu ce se poate face in cazul persoanelor dependente de alcool. Cumnata mea cu sotul ei si 2 fetite locuiesc in aceeasi casa cu socrul meu ,alcoolic. De la o vreme a inceput mult mai rau ca inainte cu bautura ,certuri ,muzica toata noaptea ,intr-o zi s-a certat cu fiica lui si a batut-o foarte rau de fata cu copiii care s-au speriat ingrozitor. In curtea aceea nu mai este liniste ,ii ameninta ,vrea sa ii dea afara .El toata viata s-a comportat in felul acesta .Ce putem face avand in vedere ca el este o amenintare pentru familia lui iar copiii aceia traiesc intr-un stress continuu ,noaptea nu se pot odihni si nu pot avea liniste. La dezalcoolizare l-ar tine 2 saptamani ,apoi il trimit acasa si face la fel .Nu exista vreo casa de ingrijire cum sunt cele pentru batrani ca sa il ducem acolo , sa nu il lase sa plece ,sa ii platim intretinerea si cei de acasa sa fie linistiti? Cum actioneaza legile in cazul acesta ? Plangerea la politie duce la o amenda pe care el nu o poate plati si totul se opreste aici .Ce putem face? Va multumesc.
Răspuns la discuția inchisa fara motivare
buna ziua ,va multumesc pentru raspuns. Avocata ii zisese ca in Romania se fac 8 luni pe an. Sotul prietenei mele ar fi vrut sa stie daca ea poate fi adusa in Italia sa execute pedeapsa avand in vedere ca sunt rezidenti in Italia si poate ,cu timpul ,ar fi iesit mai repede decat in Romania. In Italia este si arestul la domiciliu ,ar fi fost bine si asa daca se putea dar avocata i-a zis ca mai bine ramane in Romania pt. ca se fac 8 luni pe an iar in Italia se face an pe an. I-a cerut 2500 de euro si nu a facut nimic pana acum si acum ar vrea alti bani pe care prietenii mei nu au de unde sa ii scoata asa ca renunta la orice alta incercare de a o scoate din inchisoare. Eu nu stiu care sunt ,de obicei,onorariile avocatilor dar mi se pare exagerat. L-a pus in legatura cu o alta avocata din tara ca sa scoata dosarul si sa il traga la xerox si i-a cerut 1800 de euro doar pentru treaba asta. Oare atata costa sa tragi la xerox un dosar ? Asadar nu avem altceva de facut decat sa asteptam sa treaca 1/3 din pedeapsa ,sperand sa nu fie mai mult . Va multumesc.
Răspuns la discuția inchisa fara motivare
va multumesc pentru raspunsuri ,a fost condamnata la 6 ani.Am inteles ca se fac 8 luni pt. un an si ca daca lucreaza inauntru ii mai scade din durata pedepsei .E chiar asa? Ce inseamna cale extraordinara si de ce nu sunt prea multe sanse?