avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters241137

Activitate ContSters241137

Multumesc pentru mesajul dur. M-ati adus la realitate. Intr-o Romanie unde se fura tot ce se poate, ne criticam pentru cateva discutii pe mess. Si pentru ceva uzura a unui calculator vechi de cand lumea. Durerea mea nu vine din faptul ca nu mai aveam internet, ci din faptul ca am fost jignita public. Daca vorbim de moralitate, asa ceva nu se face. Eram si sunt dispusa pentru o cercetare disciplinara (in cazul in care nu-mi indeplineam sarcinile de serviciu), dar seful care juca bile ce exemplu a dat? Sigur, era sef, isi permitea!
In fine, traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul.
Referitor la prudenta/inteligenta, asa este, am avut incredere intr-o persoana. Atat!
Multumesc pentru raspunsuri.
Daca ar trebui sa dovedesc ca nu eram la serviciu in data in care mi-a accesat casuta de mail, as putea. Exista cerere de concediu, aprobata de Director. De asemenea detin o informare catre Director, prin care ea recunoaste ce a facut, numai ca nu este un document semnat.
Problema este ca sefa este prietena cu administratorul de retea si au facut totul impreuna. Deci nici expertiza IT nu poate fi realizata, deoarece vor sterge toate probele care exista.
Dar e adevarat ca nu detin dovezi, pentru ca este foarte abila si pentru ca are o experienta pe la DNA , acum isi ia toate masurile de precautie.
Buna ziua.
Situatia mea este urmatoarea: acum 6 luni sefa mea a fost deranjata de faptul ca pe perioada concediului ei, eu mi-am neglijat sarcinile de serviciu, folosind in mod exagerat messengerul. La momentul acela, a hotarat impreuna cu administratorul de retea sa sa nu mai am acces la internet. Mentionez ca s-a taiat accesul inclusiv la adresa de mail de serviciu, pe motiv ca o utilizam in scopuri personale. De asemenea, toate acestea le-a facut fara acordul Directorului. Tot atunci , a "luat" din calculatorul meu de serviciu, documente personale, printre care si niste discutii particulare purtate de mine pe messenger, dar salvate in Word. Mai tarziu mi-am dat seama ca imi citise si mesajele personale pe care le primisem pe adresa de mail de serviciu si facuse Print screen dupa fiecare.
La revenirea mea din concediu mi-a facut scandal, judecandu-mi viata personala. Situatia de atunci a devenit tot mai tensionata, astfel ca dupa 3 luni am hotarat sa merg sa discut situatia cu mai marii firmei. Intr-un final s-a hotarat cercetarea situatiei, iar ea cand a fost chemata a expus Directorilor toate discutiile mele personale. Si nu numai asta, dar a inceput sa spuna tuturor ce scriam eu in acele discutii, spunand lucruri foarte urate la adresa mea.
Intrebarea mea este daca pot depune plangere penala, pentru abuz in serviciu si violarea intimitatii. Mentionez ca la acest moment nu exista o reglementare interna a firmei , prin care seful are dreptul sa intre pe mail sau in calculatorul de serviciu (parola mailului o cunostea, deoarece era aceeasi cu a calculatorului, pe care eram "obligata" sa i-o spun) . Daca totusi se poate apara cu aceasta, pot depune plangere pentru faptul ca a divulgat acele discutii tuturor si prin urmare m-a jignit public? Mentionez ca nu am dovezi, decat ce-mi spun colegii ca se discuta pe la toate colturile. Un ultim aspect: pentru neindeplinirea sarcinilor de serviciu se putea face o cerecetare disciplinara, pentru violarea corespondentei se poate face o cercetare penala?
Multumesc.
Răspuns la discuția Amenzi de circulatie
Buna seara! Revin din nou cu rugamintea , de a-mi spune cineva daca scrie intr-o reglementare legala despre faptul ca daca nu am luat la cunostinta de instiintarea de plata, mai exista o sansa sa se aplice prescrierea.
Multumesc.
Răspuns la discuția Amenzi de circulatie
Eu stiu ca amenda pe care am primit-o a fost de 40 de lei. Eu am platit 20 de lei in cele 48 de ore. Acum dupa 5 ani, figurez cu 78 de lei. Nu stiu ce reprezinta cei 38 de lei. Stiam ca amenzile nu sunt purtatoare de dobanzi, de asta am intrebat, sa- mi dau seama daca cei 38 sunt penalitati ? Studiind mai bine instiintarea de plata, am vazut ca la debit figurez cu 78 de lei, iar la majorari cu 0 lei. Eu am platit amenda in Ploiesti, iar acum figurez cu acest debit de 78 de lei la primaria din Valea Calugareasca. Nu stiu de unde a aparut eroarea asta. Banuiesc ca s-a realizat un transfer de date ( cu tot cu eroare) de la politie la primarie, nu stiu.
Iar daca le afiseaza la primarie, sa fie sanatosi, cine trece pe acolo , asa din curtoazie? Eu nu am proprietati, nu calc prin primarie, decat o data la 10 ani, daca e vreo cununie ceva
(intre timp eu mi-am schimbat domiciliul). Mai ales ca stiam ca nu am probleme de genul asta: impozite neplatite, amenzi, etc.
Si probabil se merge pe ideea ca necunoasterea legii nu te absolva de vina.
Multumesc.
Răspuns la discuția Amenzi de circulatie
Da, are timbru de 1 leu. Pe o parte a plicului sunt 2 stampile ale primariei (unde a fost lipit plicul), iar pe cealalta parte 2 stampile ale postei (una peste timbru, cealalta la mijlocul plicului).
Si, sincer cred ca nu au fost deloc destepti, pentru ca amenzile astea (banuiesc ca sunt mai multe) au zacut pe acolo, pe la primarie, pana a avenit curtea de conturi peste ei. Asa s-au trezit ca au de incasat. Intamplarea face, ca de aceste amenzi se ocupa o vecina a mamei. Oricum , neoficial, mi-a spus ca daca nu platesc, mi se va opri din salariu. De aceea, as vrea sa contest, inainte de a ajunge instiintari pe la firma.
Imi cer scuze, ca am tot insistat, dar eu nu am mai folosit posta, avand in vedere ca traim in secolul "internetului pe paine".
In instiintare, intr-adevar, apare numele unui functionar, caruia ma pot adresa in cazul in care "as avea nelamuriri".
Referitor la postas, mentionez ca nu prea are cum sa -mi falsifice semnatura, deoarece nu a avut ocazia sa -mi vada semnatura. Dar probabil totul este posibil.
Multumesc.
Răspuns la discuția Amenzi de circulatie
Instiintarea de plata a venit intr-un plic simplu, cel putin asa pare ( cu stampila pirmariei).
Am intrebat-o pe mama daca a semnat ceva, mi-a zis NU.
Semnul de intrebare mi l-a pus ultimul paragraf din document: "Aceasta instiintare a fost:
1. Inmanata de ...... identficat prin CI ..... semnatura de primire..... din data...
2. inaintata prin posta, recomandata nr........./......"
Exemplarul meu, evident, nu este completat la punctele 1,2.
Daca era recomandata, trebuia sa semneze destinatarul. Inteleg ca a fost postasul?? E clar ca tram in Romania si totul este posibil, dar postasul chiar are semnaturile tuturor? Nu se poate contesta semnatura?
Multumesc, inca o data.
Răspuns la discuția Amenzi de circulatie
Multumesc pentru raspuns. Sa inteleg ca daca m-au somat , nu se mai aplica prescrierea.
Dar daca eu nu am semnat de primirea instiintarii de plata? Mentionez ca a gasit-o mama mea, deci nu ei nu au dovada inmanarii.
Dar tot nu am o solutie, in ideea ca procesul verbal si chitanta s-au pierdut impreuna. Singura solutie ar fi sa platesc doar cei 40 de lei. Dar ca sa pot sustine asta , trebuie sa stiu in ce lege scrie. Va rog , daca ma puteti ajuta. Multumesc.
Răspuns la discuția Amenzi de circulatie
Este adevarat ca nu am comunicat politiei dovada achitarii amenzii, dar asta pentru ca angajatul de la Posta mi-a spus ca nu trebuie sa o depun , pentru ca vor face ei asta. Si, referitor la copie, nu se mai poate, ca ei (Posta Romana) tin arhiva maxim 2 ani. Si de arhiva electronica, nici vorba. Deci trebuie sa gasesc alta cale prin care sa rezolv aceasta problema. Va rog, poate ma puteti ajuta cu o reglementare legala. Daca s-ar fi prescris, ar mai fi trimis aceasta instiintare de plata?
Va multumsc pentru raspuns.
Buna seara.
Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns referitor la problema mea.
Concret, in data de 21.12.2007 am primit o amenda de circulatie pentru o parcare neregulamentara. Valoarea amenzii de circulatie era de 20 de lei ( 200 000 de lei vechi), daca era platita in 48 de ore, respectiv 40 de lei daca era platita dupa 48 de ore. Avand in vedere ca urmau sarbatorile, am platit-o chiar in acea seara.
Anii au trecut si nu mi-am facut griji cu privire la aceasta amenda, mai ales ca o platisem . In anul 2012 ( prin mai 2012 ), am fost instintata verbal de un angajat al Primariei ca figurez cu o amenda neplatita din 2007. Acum, in decembrie 2012, am primit o instiintare de plata, scrisa, prin care sunt anuntata ca figurez cu obligatii de plata restante, in valoare de 78 de lei.
Mentionez ca nu mai detin chitanta de plata, prin urmare nu mai pot face dovada ca am platit-o.
Cum pot rezolva ,
aceasta problema, avand in vedere ca nu am fost anuntata in timp real? Se aplica penalitati amenzilor de circulatie? Se prescriu amenzile de circulatie?