avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 497 soluții astăzi
Forum Activitate individ

Activitate individ

Răspuns la discuția Executare silita
sa prescris faceti contestatie la executare si castigati
Am avut mai multe dosare de executare silita din 2007 ...2008. In 2015 mi-au venit proprire pe salariu, am facut contestatie am verificat dosarele si in ambele erau perioade mai mari de 6 luni fara nici un act de executare .Ambele dosare fiind aproapre identice, dar stupoare la unu am castigat si trebuie sa primesc taxa de timbru judiciar si copia dosarului de executare dar la al doilea am pierdut pe motiv art 390. alin 1 mentionez ca ambele executari au inceput prin o somatie .Am facut recurs am invocat in temeiul art. 390, al.1 din Codul de procedura civila ar fi inaplicabile in speta dispozitiile art. 387 si 389 din Codul de procedura civila intrucat art. 454 al. 1 din acelasi cod incuviinteaza executarea fara somatie in cazul popririi, instanța retine ca executarea silita din litigiu a fost inceputa printr-o somatie, act de executare imperativ pentru declansarea executarii silite in mod legal intrucat creditorul a solicitat executarea in toate formele de executare, iar nu exclusiv prin proprire. Prin urmare, nu suntem in cazul unei executari silite pentru care legea incuviinteaza executarea fara somatie intrucat instanta apreciaza ca executarea silita are un caracter unitar si este irelevant faptul ca una dintre formele executarii silite pretinse de creditor prin cererea sa de executare silita permite executarea fara somatie cata vreme celelalte forme de executare silita invocate nu beneficiaza de aceeasi procedura simplificata, fiind indispensabila emiterea somatiei pentru ca executarea silita sa poata incepe in conditiile legii procedural civile. Asadar dispozitiile art. 389 din Codul de procedura civila sunt aplicabile in cauza.
Intrebarile mele sint urmatoarele :1. Cum imi recuperez banii in primul caz.
2.Am vreo sansa sa castig la recurs ? Daca pierd unde mai am voie sa atac ? multumesc anticipat
Răspuns la discuția Executare Silita
Dar ca idee ce acte poate sa suspende prescrierea, mentionez ca au trecut 6 ani de cand se putea facea executarea iar acum 3 ani sa facut executarea silita, in ultimii ani nu am semnat nici un act nu mi sa executat nimic si nu mi sa pus proprire pe salariu, in plus nu am mai primit nici o hartie acasa doar simple telefoane si le ceream sa imi trimita ceva oficial acasa ca sa ma duc sa contesc ca sa mi se dea prescrierea.Ce pasi ar trebui sa fac mai departe ?
Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Executare Silita
dar daca acele instiintari nu au avut nici o urmare ? sint valabile ca asa cate o instiintare poate sa faca mereu si asa nu sar mai prescrie nimic niciodata
Am avut mai multe credite din pacate cand a venit anul 2008 criza in constructie am ramas fara munca, in 2011 am fost executat in 4 dosare dar nemuncind si neavand nimic pe numele meu nu au avut ce sa execute, acum in 2014 ma suna din nou si imi spune ca vor face alta executare silita.
intrebari:
1.Nu sa perimat acea executare, iar datoria nu sa prescris?
2. Are voie sa faca executare silita la acelasi dosar cu aceeasi cauza?
Va , multumesc anticipat.
Dar ceea ce nu inteleg eu , am citit undeva ca aceasta executare silita care sa perimat nu a oprit prescrierea datoriei, deci daca in cazul meu concret ultima plata este 25.08.2008 , apoi dupa fix trei ani ma dat in executare silita 20.08.2011, nu a putu executa silit si nici proprire nu a avut cum face ca nu am nici un venit ce se intimp[la mai departe , normal au trecut ai mult de 6 luni de la executarea silita deci sa prescirs si sunt mult mai mult de 3 ani de la ultima ...data cand trebuia s a platesc deci as vrea un raspuns concret si ce ma intereseaza cum fac sa se declare aceste lucruri de judecatorie tre sa ma duc la executorul la care a fost inregistrat actul sau la judecatorie ? Multumsc inca odata pentru ca ati fost rabdator si atic citit si mi-ati dat cat de cat un raspuns .
Am 4 cazuri de executare silita si la toate cele 4 cazuri a trecut mai mult de 6 luni de la ultimul act , cum ar trebui s a cer perimarea executarii silite cui trebuie sa ma adresez? e mai bine sa angajez un avocat sa faca acest lucru ?Cam cat ma-r costa un avocat ca sa imi declare cele 4 cazuri ca sau perimat si ca sau prescris tinand cont ca au 4-5 ani de la plata ultimii rate ? Multumesc anticipat si astept cu nerabdare un raspuns, nu inainte de a mentiona ca acele imprumuturi au fost din motive ca mi-au murit ambii parintii apoi a venit criza si am trait clipe de cosmar acum as vrea sa muncesc legal dar daca as munci ar trebui sa dau jumate din salariu ar insemna sa ma bag din nou ..... in probleme , ca as gasi de munca cu minim pe economie si din minim pe economie sa mai dau jumate la recuperatori practic nu as avea parte de trai normal si toata tineretea si viitorul meu ar fi compromis, multumesc anticpat si astept raspuns.
In 2004 aveam propria mea retea de net , bine nu era legala, cu timpul internetu sa dezvoltat si au venit altii in 2006 am avut un contract cu o firma care imi prelua clientii meu dar eu achitam factura si imi isea destul de bine apoi am vindut si in 2007 a venit rd cel de la firma de inainte mia zis sa ma duc sa imi fac contrcat ca voi da curent si voi avea net gratuit.Cam asta e inceputul acum eu in ultimii 4 ani am stat prin diferse orase , am vrut sa deschid si eu un abonament de cablu tv cand mam dus la firma cica am datorii pe un contract incheiat in 2008 4...5 februarie, in acea data eu eram in constanta, deci nu avfeam cum sa semnez am cerut copiile si mi le-a dat , mentionez ca primele 2 pagini nu sunt semnate pe a 3 pagina o semnatura pe a 4 aceeasi semnatura care sigur nu e a mea, acest contract figureaza pe 4 februarie 2008.Pe 5 februarie 2008 figureaza un act aditional care e semnat cu o senatura asemnatoare mie, si care are datele corecta dar in aceeasi zi mai figureaza o declaratie care are serie de buletin si numar de buletin un buletin de al meu expirat in 2003, deci actul aditionat are o serie de buletine si un numar bun care il aveam acum iar declaratia avea serie si numar de la contractul expirat, mai mult la tot acest contract a fost afisata o copie de buletin expirata in 2003, eu le-am zis ca nu am fost acasa nu am semnat si deci nu am cum sa platesc acea suma, le-am zis ca sunt nebuni cum sa puna acea copie de buletin si ca sunt prea multe nereguli, ce as putea face?
Răspuns la discuția perimare executare silita
Da, pai da eu sunt la punctul 3 e ok dar ce alte acte de executare sa se mai faca daca, au trecut mai mult de 6 luni si nu sau mai facut, si deci prescriptia nu a fost interupta deoarece executarea silita facuta in cadrul prescriptiei sa perimat , alta nu mai are cum sa faca deoarece termenul de prescriptie de 3 ani a trecut, ca nu a fost interupt de executarea silita care a fost perimata.Ori nu stiu eu sa citesc ori nu intelegeti dumneavoastra.in plus dumneavostra mi-ati dat un link catre o judecare cu garantie dumneavostra nu intelegeti ca nu am nimic pe numele meu nu am salariu nu mi s afacut proprire nimic .
Răspuns la discuția perimare executare silita
nu nu atunci nu aveam probleme cu banca cand mi sa zis card invalid. proprire pe card mi sa facut pe cardurile de debit care nu au mai vazut banuti de 4 ani.