avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Activitate magdai75

Activitate magdai75

Inca o data apelez la forum. Cum pot obtine certificatul de nastere pt fetita mea de 1 an si o luna. Ea a fost nascuta in America, si nu am inregistrato la ambasada atunci. Am inteles ca trebuie o hotarare judecatoreasca pt a putea obtine inregistrarea ei la starea civila si obtinerea certificatului de nastere. Unde ma pot duce? Imi trebuie un avocat? Pot face asta singura? Aveti idee cat dureaza? Ce acte am nevoie? Trebuie sa mentionez ca sotul meu nu e cu mine in Romania si nu am actele lui originale. Multumesc anticipat pt ajutor=D>=D>
Răspuns la discuția dubla cetatenie
La intratea in tara mi sa spus sa nu depasesc 90 de zile.....Deci ce sa inteleg, ca de fapt pot sta cat vreau aici in tara, cu pasaport american si fara viza? Asta inteleg eu din ultimul mesaj.....Nu cred ca este normal....Ce am inteles eu e ca poti sta in Romania fara viza 90 de zile in 180 de zile.....
Răspuns la discuția dubla cetatenie
Da...sunt cetatean roman cu domiciliul in strainatate si cu dubla cetatenie.
Multumesc...
Discuție dubla cetatenie
Buna ziua. Am o problema si caut rezolvarea, si am dat peste siteul acesta si am zis sa-mi incerc norocul. Sunt o romanca cu dubla cetatenie romano-americana. Am intrat in tara in Ianuarie cu pasaportul american,cel roman fiind expirat. Am o fetita care are numai cetatenie americana. Initial, am venit in Romania pentru o vizita de 2 luni, dar datorita unor probleme, sunt nevoita sa stau mai mult. Nu stiu ce sa fac....pot sa-mi prelungesc vizita? Este indicat sa-mi fac pasaportul romanesc? Problema e fiica mea...chiar daca eu imi fac pasaprotul romanesc...ce fac cu ea? Ii pot face acte aici in Romania? Va rog sa ma ajutati...Va multumesc anticipat.