avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Activitate ssiimm

Activitate ssiimm

Chiar daca sunt si asociat in proportie de 40%?
Asociatul poate reprezenta firma doar daca are ctr de munca?
Buna ziua,
Sunt asociat minoritar intr-o firma de consultanta. Am un ctr de munca care a fost suspendat deoarece sunt detasat ca angajat la o institutie a statului.
In aceasta conditie, pot presta servicii in numele societatii unde sunt asociat minoritar si unde ctr de munca este suspendat?
Multumesc
Buna ziua,
Am vandut autoturismul ieri 29.03.2015 si astazi, 30.03.2015 m-am prezentat la directia de taxe siimpozite sect 4 pentru a obtine certificat fiscal si sa radiez masina de pe rol.
Certificatul fiscal l-am obtinut pe loc, insa au refuzat radierea deoarece mi s-a spus ca trebuie sa inchei ctr de vz-cump cu data de azi, cel tarziu maine pt ca certificatul fiscal expira.
Mentionez ca nu am datorii de achitat, insa mi s-a spus ca asa e legea si ca ctr de vz-cump este nul, deoarece trebuia incheiat ulterior obtinerii certificatului fiscal...
ce pot face sa imi radieze masina de pe rol, in conditiile in care noul proprietar nu e din bucuresti sinu mai poate veni sa incheie un alt contract de vanzare cumparare. Nu exista totusi solutie, neavand datorii?
Multumesc!
Răspuns la discuția cercetare angajat
rectific, in convocare nu a mentionat anul 2009, ci doar faptul ca am gestionat defectuos un anumit contract (care a inceput in 2009). contractul este in vigoare si in prezent, insa eu nu mai sunt in fctie de decizie de aprox 8 luni.
au baza legala sa ma cerceteze? nu ar trebui sa precizeze perioada in care se presupune faptul ca am gestionat gresit?
in plus, o alta persoana din directie era responsabila (conform unei decizii) cu gestionarea lui. eu, la vremea respectiva era superiorul respectivului. Acea adecizie nu a fost anulata nici in prezent.
Răspuns la discuția cercetare angajat
Buna seara din nou,
se pare ca totusi ma vor cerceta disciplinar.
tocmai am primit convocarea.
Problema e ca se refera la perioada 2009.
Intrebarea mea este: sunt indreptatiti sa ma cerceteze pt neindeplinirea unei atributii din anul 2009? ce am citit eu in codul muncii si am retinut e faptul ca cercetarea disciplinara nu se efectueaza mai tarziu de 30 de zile de la constatarea ei si nu mai mult de 6 luni,
Multumesc!
Răspuns la discuția cercetare angajat
va multumesc pentru raspunsuri,
problema e ca ei nu fac cercetare disciplinara.
am fost anuntata neoficial, ca va fi infiintata nu stiu ce comisie, dar nu disciplinara pt ca nu e o cercetare, ci voi primi o foaie cu intrebari ref la motivele pentru care nu am facut sau am facut anumite lucruri in legatura cu subiectul discutiei de care incearca din rasputeri sa ma faca vinovata si responsabila si asta in conditiile in care nu eu am aprobat respectiva colaborare din care vor rezulta sume mari de plata, ci aprobarea a fost facuta de comitetul director.
eu pot refuza sa raspund la aceste intrebari? sau pot cere sa mi se solicite in scris sa particip la aceasta chestionare?
Buna ziua,
Sper ca ma puteti ajuta urgent cu o opinie ref la situatia mea.
Sunt angajata in functie de conducere intr-o companie. De la un timp s-au facut tot felul de schimbari si am fost trecuta pe o pozitie inferioara, in urma semnarii unui act aditional si anume pe post de dir adjunct. Ulterior au inceput sicanele din partea superiorului meu, inclusiv din partea superiorilor din companie.
mai nou incearca sa ma traga la raspundere pt anumite lucruri pe care, chipurile nu le-am indeplinit la momentul respectiv.
de cat nu mai sunt dir plin au trecut aprox 7 luni.
angajatorul a incercat sa imi faca cercetare disciplinara (stiu din auzite de la alti colegi) insa, probabil, temei legal sa faca aceasta cercetare nu exista, au trecut mai mult de 6 luni de la data cand nu mai sunt factor de decizie plin si am fost pusa sa execut ordinele noului superior, neavand la baza o fisa a postului conf cu noul act aditional.
Vazand ca nu au ce sa imi faca, acum am aflat ca mi se va prezenta un fel de chestionar in care eu trebuie sa raspund la anumite intrebari, de ce nu am facut cine stie ce lucruri atunci cand eram director. si am inteles ca se va infiinta nu stiu ce comisie, dar nu disciplinara pt ca nu voi fi cercetata disciplinar.
Atunci intrebarile mele sunt:
- in baza a ce au dreptul sa imi dea acel chestionar sa raspund la intrebari?
- sunt indreptatiti sa imi dea astfel de chestionare sa completez, fara instiintare de cercetare?
- ar trebui sa le cer sa imi dea in scris solicitarea de completare a chestionarului? si cu motivatia solicitarii?
- am primit in sfarsit dupa 7 luni si fisa de post. sunt indreptatita sa semnez cu data reala, nu cu cea la care ar fi trebuit sa mi se dea fisa de post, asa e?
- daca raspund la aceste intrebari, ma gandesc scopul lor ca ar putea fi de a cauta orice cu care sa ma acuze de ceea ce doresc, in baza a ceea ce declar eu scris ca ar fimotivatiile pentru care am facut sau nu am facut anumite lucruri. - ce ar trebui sa fac? in aceasta situatie?
Multumesc!


Răspuns la discuția daune pentru insulte
multumesc pentru raspunsuri.
pot proba doar cu martori (1 este sigur) si daca e nevoie cred ca pot apela la inca o persoana sau doua, insa acestia reprezinta singura proba pe care as avea-o. prejudiciile ar fi in primul rand imaginea mea in fata vecinilor si a celor care au luat parte la scandal, in plus, se poate adauga si teama de a-l intalni, deoarece cred ca ma va agresa verbal si poate si fizic.Acest personaj, mi-a adresat si insulte cu conotatie sexuala. as putea invoca mai multe articole? ajunge ca dovada doar martorul?

inca o intrebare ar fi: daca nu stiu cum se numeste, insa stiu unde sta (stiu blocul), pot depune plangere, urmand sa se faca identificarea sa?
buna ziua, pot intenta proces unei persoane pentru insulte si pot cere daune morale? este vorba de o cearta cu un vecin, in timpul careia acesta m-a insultat adresandu-mi cuvinte jignitoare de fata cu mai multe persoane care erau de fata. este posibil cu sanse de castig, sa il trag la raspundere? multumesc!