Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Asociat minoritar cu ctr de munca suspendat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Asociat minoritar cu ctr de munca suspendat

Buna ziua,
Sunt asociat minoritar intr-o firma de consultanta. Am un ctr de munca care a fost suspendat deoarece sunt detasat ca angajat la o institutie a statului.
In aceasta conditie, pot presta servicii in numele societatii unde sunt asociat minoritar si unde ctr de munca este suspendat?
Multumesc
Nu puteti presta asa ceva in timp ce aveti c.i.m. suspendat.

"În cazul în care un salariat lucrează, deşi contractul său individual de muncă este suspendat, angajatorul poate fi sancţionat cu o amendă drastică, aşa cum reiese dintr-o decizie a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie (ICCJ) apărută recent în Monitorul Oficial. Practic, de-acum se consideră că un salariat aflat în această situaţie nu este angajat în mod legal, ci că lucrează „la negru”. "
www.avocatnet.ro/content/art...
Chiar daca sunt si asociat in proportie de 40%?
Asociatul poate reprezenta firma doar daca are ctr de munca?
Asociatul poate reprezenta societatea in baza actului constitutiv , insa dvs aveti dubla calitate - asociat si salariat.