avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Activitate costel_81

Activitate costel_81

In urma decesului tatalui am ramas cu 2 abonamente de telefonie mobila (org) , pe numele lui, care sunt aproape de finalul contractului. Daca nu le mai platesc ce se poate intampla.
In timp ce tatal meu se deplasa spre gara de unde urma sa ia trenul spre orasul unde isi executa serviciul, in sala de asteptare a cazut din picioare iar la scurt timp a decedat. De acolo a fost transportat la unitatea medicala din localitate unde , de catre medicul de familie, a fost constatat decesul, in certificatul constatator cauza fiind stop cardio-respirator in urma unui infarct miocardic acut. Din cauza lipsei banilor nu sa mai facut autopsie. Mai aduc la cunostinta ca el se angajase legal doar de 5 zile cu toate actele necesare in regula. In urma celor relatate este vorba despre un accident de munca de traseu ???
Acum cateva zile a decedat tatal meu in drum spre serviciu. In urma necazului am ramas cu un credit de nevoi personale fara asigurare de viata si o limita de credit la cardul de salarii de la serviciul anterior de unde a fost dat afara in urma disponibilizarilor in masa de acum 2 ani. Mentionez ca am ramas 3 mostenitori (nu sa facut dezbaterea de mostenire) : mama (fara servici),fratele (fara servici) si eu care sunt salariat bugetar (casatorit , cu un copil ,locuiesc in chirie si mai am si diferite credite). Am anuntat bancile de nefericitul eveniment si mi s-a spus ca trebuie achitate creditele. Ce pot face si cum ,ca nu pot face fata. Va rog raspuns urgent va multumesc.
In urma cu ceva ani la solicitarea lui sa facut o dezbatere de mostenire ,in urma careia a ramas cu un act din care reiese ca ceilalti mostenitori ii cedeaza fiecare partea sa. In imobilul mostenit locuiesc sotia si copilul fara venituri. Ca bunuri sunt electrocasnice, electronice si mobila dar nu de o foarte mare valoare. Nu se merita sa renunt la mostenire.