avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 364 soluții astăzi
Forum Activitate Florin00

Activitate Florin00

Salut,

Am semnat ante-contract iar la cateva zile banca a verificat adresa si nu imi poate acord credit prima casa pentru ca blocul respectiv figureaza pe listele cu risc seismic clasa II

Am vb cu proprietarul si mi-a spus sa astept pana isi vinde apartamentul ca sa imi dea banii inapoi (asta fiind calea amiabila) sau sa fac ce vreau, mai precis, sa il execut silit. Tin sa precizez ca in antecontract promitentul vanzator a luat la cunostinta faptul ca ap in cauza nu se afla pe nici o lista si ca antecontractul are titlu executoriu.

Sunt nou un materie ce inseamna sa execut silit pe cineva si ce consturi implica.

De ex pot cere suma dubla care am dat-o la antecontract cand se executa silit, avand in vedere ca nu am putut obtine credit prima casa din cauza lui ca m-a indus in eroare si ca nu stiam ca ap e pe o asemenea plus ca este clauza in antecontract ca se obliga sa imi dea dublu sumei daca e din cauza lui?

Multumes.
Buna ziua,

De curand mama mea in varsta de 53 de ani s-a casatorit recent cu un domn. Avand in vedere varsta are cateva bunuri materiale pe numele ei.

Intrebarea mea este: in cazul unei nefericite despartiri sau in cazul unui deces al sotului cum se face partajul?

Tin sa precizez ca si domnul are copii din casnicia precendenta.

Eu pun aceasta intrebare in calitate de fiu al doamnei.

Va multumesc,
O zi buna.