avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 448 soluții astăzi
Forum Activitate alexandina

Activitate alexandina

Buna ziua. Am vrea sa ne deschidem o firma cu automate de cafea. Nu reusim sa ne lamurim ( ptr. a nu avea mai tarziu probleme) -cum e cu modul de fiscalizare in acest domeniu.Automatele de cafea nu sunt prevazute din constructie cu o casa de marcat .Cum ar trebui sa procedam ca sa fim in legalitate ? Cumparam o casa de marcat si ce facem cu ea ? Cu respect.
Imi cer din nou scuze ca nu am reusit sa fiu prea clara in informatii.Inca inainte de divort fosta cumnata si-a luat copii de la casa parintilor mei (pe fetita o mai lasa la frate dar statea mai mult la parintii mei - locuiau in aceeasi curte .Va deranjez din nou cu o intrebare : de ce notarii pe care i-am intrebat nu ne-au spus de varianta aceasta cu testamentul ptr. ca pare mult mai simplu si ce inseamna ca copii fratelui decedat raman doar cu ,,rezerva".Tatal nostru , dupa cum am spus , este foarte bolnav si dupa necazul prin care a trecut nu se stie cate zile mai are de trait.Mentionez ca mama fostei cumnate inca de la inceputul casatoriei vroia ca parintii mei sa-i faca acte pe una din case(o vila cu subsol , parter si etajul in curs de finalizare)practic acesta a fost interesul doamnei in aceasta casatorie, de acea am vrea ca ea sa nu obtina nimic ptr. ca a provocat multa suferinta.Din acest motiv am vrea sa rezolvam situatia mostenirii cat mai repede.Va multumim ptr. toate informatiile primite.Cu stima .
Parintii sunt inca in viata si cum ar fi cel mai sigur sa procedeze in acest moment ? Nu s-ar putea sa faca un act de vanzare -cumparare pe una din surori ?Frica noastra cea mai mare e ca s-ar muta din nou in casa parintilor mei ( tatal meu e bolnav si de leucemie si cat a locuit ea acolo politia era frecvent chemata ptr. scandalurile pe care ea le facea)
Imi cer scuze , dar fratele nu avea nici o proprietate personala locuia la parintii mei care au doua imobile pe un teren de 2000 mp. si ma refeream la mostenirea lasata de marintii nostrii (am fost 3 frati si cum fratele a decedat am ramas doua surori).Fosta cumnata vrea mostenirea fratelui nostru .Noi nu avem nimic cu fosta cumnata dar nu suntem de acord sa revina si sa locuiasca la parintii nostrii,unde tot timpul a facut scandal.Cum s-ar putea sa dai nepotilor mostenirea fara ca ea sa nu calce pe acolo.(mama mea ,adica bunica nepotilor a avut si proces de evacuare ptr. fosta cumnata si ea intre timp si-a facut buletin la adresa mamei ei)
Buna seara. Suntem intr-o situatie foarte complicata.Fratele a decedat in urma cu o saptamana.A locuit in timpul casatoriei la parintii mei.In urma cu 2 ani au divortat si in urma divortului cei doi minori au ramas la mama .Am ramas doua surori si traiesc ambii parinti.Intamplator am aflat ca fosta cumnata , care si-a pastrat si numele , nici nu era fratele ingropat , umbla deja pe la avocati ptr. partaj la mostenire (daca am inteles bine termenii).Am vrea sa stim cum o putem impiedica sa obtina aceasta mostenire , in conditiile in care ea din timpul casatoriei era deja cu un alt barbat si tot timpul facea scandal la casa parintilor . Va multumim.
Buna ziua . Am fost timp de 3 ani in crestere copil cu o indemnizatie (dupa reducerea de 25%) de 975 lei . Cand ar fi trebuit sa incep din nou serviciul eram deja insarcinata in aprox. 6 luni cu o sarcina cu probleme asa ca am dus concediu medical . Nu am fost anuntata si atunci can ar fi trebuit sa iau "salariu " am fost pusa in situatia de a fi platita cu 75% din 600 de lei , in conditiile in care eu am avut o indemnizatie de 975 de lei. Cum ar fi normal sa fiu platita in aceste conditii? Va multumesc.