avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 184 soluții astăzi
Forum Activitate ubeline

Activitate ubeline

buna. in aceias situatie am fost si eu ca sora d-voastra nu m-am putut prezenta la divort si am trimes avocat dar nu sa putut rezolva. eu i-am facut surori mele o imputernicire notariala prin ambasada romaniei in care am specificat ca poate sa ma reprezinte la divort iar atunci tot ce am vrut eu sa cer a avut dreptul sora mea sa o faca asa ca parerea mea este ca sora dumneavoastra sa va imputerniceasca pe d-vstra prin ambasada de urgenta ca sa nu mai fie nevoie sa vina ea in tara iar la proces puteti hotari d-voastra daca va luati avocat. succes



am uitat sa specific ca mai aveti nevoie si de adeverinta de spatiu pe care o are sora dumneavoastra in strainatate ca dovada ca nu se poate prezenta la divort iar acesta trebuie tradusa in romaneste la un notar autorizat
Răspuns la discuția divort partaj
va multumesc . cum se solicita iesirea din indiviziune ? trebuie chemat si fostul sot sau se poate face si fara el?
Discuție divort partaj
Buna ziua. prietena mea a fost casatorita timp de 5 ani dupa care a divortat dar nu a bagat partaj. in timpul casatoriei a cumparat impreuna cu sotul ei un teren de casa. ne facanduse partaj cui ii ramane in momentul de fata acel teren sau care este riscul daca ea isi face casa acum pe acel teren? exista riscul ca mai tarziu sa aiba fostul sot drept la casa?
Răspuns la discuția taxa de succesiune
Va multumesc frumos ptr raspuns.
Răspuns la discuția taxa de succesiune
va multumesc din suflet ptr raspuns. nu locuieste nimeni in acel apartament ptr ca nu se poate locui nu are apa nu are gaze ,ferestre deci este intr-o stare critica. eu vreau sa-l iau numai in memoria tatlui meu dar mama mea si un farte im cer pana la 200 de milioane lei vechi despagubire si tot eu sa platesc si taxa de succesiune. Daca mai platesc si cheltuielile de judecata atunci ajung cu cheltuielile mela la suma care valorifica apartamentul de acea nu stiu ce e de facut.
Buna ziua. Am si eu o rugaminte la d-voastra si va rog din suflet sa ma ajutati. tatal meu a murit in urma cu 2 ani dupa urma caruia a ramas ca mostenire un apartament care se afla intr-o stare de nelocuit. As vrea sa iau eu acest apartament dar frati si mama nu imi cedeaza dreptul lor. ce sanse am sa intru in posesia apartamentului care costa in jur de 300 mil lei vechi. de precizat este ca eu am suportat cheltuielile de inmormantare 120 mil lei vechi si am platit la stat 8o mil lei vechi acestea fiind datori la asociatie si inpozit de pe vremea cand traia tatal meu. Daca deschit taxa de succesiune am vreo sansa sa castig pe baza investitiei facute de pana acum sau daca mama mea va castiga imi voi recupera bani cheltuiti?