avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 668 soluții astăzi
Forum Activitate roflorin

Activitate roflorin

Buna ziua,
In ce conditii un angajat incadrat pe perioada determinata poate renunta la noul contract care urmeaza a fi propus de angajator. Care este procedura in acest caz. Multumesc.
Sa inteleg ca ptr 2023 nu mai este cazul de contributie la sanatate?
Ce obligatii fiscale are in acest an, o persoana fizica, care obtine venit doar din tranzactii titluri de valoare?
Recuperare suma regularizata.

Buna ziua, am rugamintea sa ma informati in legatura cu modalitatea de a recupera o suma care acum figureaza la ANAF ca regularizare. In fapt aceasta suma a fost platita in decursul anilor anteriori ca si impozit la transferul actiunilor si ulterior, cu ajutorul d-voastra am demonstrat ca a fost platita eronat, iar acum in evidenta fiscala figureaza la regularizari. Multumesc anticipat ptr suport. O zi buna la toti.
Ce taxe/obligatii are o persoana fizica care obtine venituri numai din transferul titlurilor de valoare si venitul anual este sub limita a 12 salarii. Multumesc anticipat.
Am solicitat in scris pozitia lor prin SPV si ca sa scape de mine mi-au recomandat sa intocmesc declaratia unica rectificativa si sa calculez eu pierderile ptr anul fiscal. Toate bune pana cand am descarcat declaratia de pe ANAF si am constatat ca declaratia nu contine acel camp ptr Pierderi. Am facut poteca pe la Serviciul fiscal sa le explic ca nu pot face rectificarea dar nu am gasit intelegere, drept ptr care am apelat la avocatnet.
Probabil ca o sa aplic varianta sugerata de d-voastra.
Multumesc.
Buna ziua,
Avand in vedere ca formularul de declaratie ptr anul fiscal 2017 nu are inserat campul " Pierderi fiscale/nete reportate din anii precedenti" cum intocmesc declaratia rectificativa acum, ptr a scoate in evidenta pierderea reportata din anii precedenti si a compensa in acest fel venitul din anul 2017. Mentionez ca la data depunerii (2018) am trecut in declaratie doar venitul din anul respectiv drept ptr care ANAF mi-a stabilit impozit prin decizie de impunere, fara a tine cont de pierderile din anii anteriori.
Multumesc anticipat ptr asistenta.
Buna dimineata,
Pentru a contesta decizia de impunere am rugamintea Dle Neagu sa-mi comunicati din ce an este in vigoare reportarea pierderilor pe ultimii 7 ani. Multumesc anticipat ptr raspuns. O zi buna in continuare.
Raportare pierderi in declaratia unica.
Conform legii reportarea pierderilor in declaratia unica privind transferul titlurilor de valoare, se face ptr 7 ani. In speta mea situatia este urmatoarea: in 2020 am profit, in 2019 si 2018 pierdere, 2017 profit, 2016,2015,2014,pierdere. Pe de alta parte in 2018 mi s-a transmis declaratie de impunere ptr profitul realizat in 2017 pe care l-am platit cu toate ca in decalartia de impunere ptr anul 2015 se mentioneaza o pierdere reportata care vine din anul 2011. Cum raportez eu acum si daca a fost corect sa platesc impozit in 2018. Multumesc.
Multumesc. Daca se poate si o clarificare ptr situatia in care de exemplu in 2018 am avut profit iar in 2019 , 2017 si 2016 pierdere, reportez si pierderea din 2017, 2016?