avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 251 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Reportarea pierderilor in decalaratia unica
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Reportarea pierderilor in decalaratia unica

Raportare pierderi in declaratia unica.
Conform legii reportarea pierderilor in declaratia unica privind transferul titlurilor de valoare, se face ptr 7 ani. In speta mea situatia este urmatoarea: in 2020 am profit, in 2019 si 2018 pierdere, 2017 profit, 2016,2015,2014,pierdere. Pe de alta parte in 2018 mi s-a transmis declaratie de impunere ptr profitul realizat in 2017 pe care l-am platit cu toate ca in decalartia de impunere ptr anul 2015 se mentioneaza o pierdere reportata care vine din anul 2011. Cum raportez eu acum si daca a fost corect sa platesc impozit in 2018. Multumesc.
Ultima modificare: Miercuri, 17 Februarie 2021
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: roflorin , utilizator 08:45, 22 Februarie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Luati in calcul doar pierderea din 2018 si 2019. Odata ce v-au transmis declaratia de impunere pentru castigul realizat in 2017, se presupune ca au verificat ei pana atunci (asta doar baza celor declarate de dumneavoastra). Daca vi se pare ceva anormal, trebuie sa contestati intr-un fel acea decizie de impunere.
Ultima modificare: Miercuri, 17 Februarie 2021
george-neagu, moderator
Buna dimineata,
Pentru a contesta decizia de impunere am rugamintea Dle Neagu sa-mi comunicati din ce an este in vigoare reportarea pierderilor pe ultimii 7 ani. Multumesc anticipat ptr raspuns. O zi buna in continuare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariatul care in perioada martie aprilie 2020 a beneficiat ... roflorin roflorin Salariatul care in perioada martie aprilie 2020 a beneficiat de somaj sub incidenta pandemiei trebuie sa depuna declaratia unica? La depunerea declaratiei ... (vezi toată discuția)
Cum se completează declarația unică pentru veniturile obținute în 2018 din vânzare părți sociale ale unui srl? juridic_cas juridic_cas Buna ziua, Cum se completeaza declaratia unica pentru veniturile obtinute in 2018 din vanzare parti sociale ale unui srl. (vezi toată discuția)
Declaratia unica 2018 aferenta an fiscal 2017. roflorin roflorin Buna ziua, Avand in vedere ca formularul de declaratie ptr anul fiscal 2017 nu are inserat campul \" Pierderi fiscale/nete reportate din anii precedenti\" cum ... (vezi toată discuția)