avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 113 soluții astăzi
Forum Activitate slaura

Activitate slaura

Inca o problema pe care o am: inainte de a lucra la actualul loc de munca, am avut un alt contract, angajatorul mi-a retinut contributiile, dar nu le-a platit la stat, pentru luna octombrie (1 singura luna). De aceea nu mi-a facut nici nota de lichidare...
In acest caz risc sa nu mi se plateasca concediul medical pentru prenatal si postanatal intrucat apar cu intrerupere in plata contributiilor (desi am lucrat mai mult de 12 luni)?
Ce pot face in acest caz?
Va multumesc pentru clarificari.
O alta intrebare pe care o am: contractul de colaborare poate incepe pe 01.05.2012, se poate specifica pretul pe care il voi lua/pagina, dar nu se poate preciza venitul pe care il voi realiza, acesta fiind in functie de munca prestata pana la sfarsitul lunii.
Prin ce metoda legala se poate specifica ulterior venitul realizat?
Inca nu am incheiat contractul de angajare, se termina la sfarsitul acestei luni, de aceea ma interesez ce ar trebui sa fac in continuare.

Cu ce este diferit contractul de colaborare fata de cel de prestari servicii si daca obliga la ceva firma de traduceri in acest caz? Ma refer la perioada de 4 luni in care voi fi in prenatal + postnatal (pentru ca le voi lua comasat dupa nastere).

Stiu ca in cazul unui contract de angajare trebuie prezentat concediul medical pentru cele 4 luni, angajatorul plateste in continuare salariul, urmand ca apoi sa isi recupereze sumele de la Casa de Sanatate.
In cazul contractului de prestari servicii / colaborare cum se procedeaza? Ideea este ca nu vreau sa incurc firma de traduceri.

Am gasit un model de Contract de prestari servicii - conventie civila - despre acest tip de contract este vorba? Din ce imi dau seama, trebuie inregistrat la ITM.
Ok, atunci cum pot demonstra ca veniturile realizate din traduceri sunt venituri din activitati independente in conditiile in care nu sunt PFA si nu pot emite factura?
Ideea este ca am contract de angajare pe perioada determinata, care se incheie inainte de a naste cu 2 luni, angajatorul nu doreste sa mi-l prelungeasca.
In cazul in care as incheia un contract de colaborare cu o firma de traduceri veniturile cum pot fi demonstrate ca fiind impozabile sau ce ar trebui sa fac?
Trebuie neaparat contract de munca?
Ar mai fi si optiunea de a intra in somaj, dar o iau in calcul doar in ultima instanta.
Buna ziua,

Se poate obtine indemnizatia de crestere copil in conditiile in care in ultimele 2 luni de sarcina am contract de colaborare si imi platesc singura contributiile?
Multumesc frumos.
Multumesc frumos pentru raspunsuri si urari. Incercam doar sa gasesc cea mai simpla varianta.

Cand am depus actele pentru divort, respectiv acum un an si ceva nu a intrat in planurile mele o alta casatorie :secret:
Ok, nu stiam ca sunt obligata in 15 zile sa imi schimb numele.
Multumesc pentru clarificare.
Nu intentionez nici sa ma joc cu hotararile judecatoresti, nici sa dau peste cap cele 10 zile de asteptare. Ideea era sa nu imi mai schimb buletinul de 2 ori: o data pentru a reveni la numele anterior primei casatorii, si o data pentru a-l schimba si pe acesta cu noul nume.

Ma gandeam doar ca ar fi posibil ca la starea civila sa fie luata in considerare hotararea de divort fara a-mi schimba buletinul...sper ca am fost coerenta :)

Buna ziua,

Datele problemei sunt urmatoarele: am depus cererea de divort in noiembrie 2010, decizia definitiva am primit-o in ianuarie 2012, urmeaza sa o legalizez si sa declar incetarea casatoriei la starea civila.

Intentionez sa ma recasatoresc si as dori sa stiu daca exista vreo posibilitate de a nu mai reveni la numele de fata (o alta carte de identitate) inainte de a doua casatorie, doar in baza deciziei definitive.

Multumesc.