avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 732 soluții astăzi
Forum Activitate Adyson1974

Activitate Adyson1974

Răspuns la discuția Voucher de vacanta
Va multumesc
Buna ziua,
Imi puteti spune daca unui angajat in sectorul bugetar cu 2 locuri de munca in institutii diferite (ale statului) poate primi cate un voucher de vacanta de la fiecare loc de munca?

Multumesc,

Adrian
Buna ziua,

Sunt interesat de norme de aplicare ale legii de scutire a programatorilor. Mai exact, lucrez la o firma de soft. Aici sunt cooptat la un contract de Mentenanta a unui modul software implementat in trecut. In cadrul acestui contract sunt solicitate si actualizari software si adaugarea de noi componente.
Suma castigata pentru aceasta mentenanta ar acoperi scutirea de la impozit a membrilor echipei.
Imi puteti spune, va rog, daca ne incadram pentru aceasta scutire de impozit?
Va multumesc,
Adrian
Va multumesc pentru raspuns si confirmare. Sper ca si instanta sa fie de aceeasi parere desi la ultimul termen s-a pronuntat pentru necesitatea unei astfel de cereri si plata de catre mine a sumei de 50 lei taxe judiciare
Buna ziua,

Am un proces de contestare a executarii silite de catre CNADNR. Pe parcursul procesului CNADNR-ul isi recunoaste greseala. As dori sa stiu daca mai e nevoie de o cerere de intoarcere a executarii silite in cazul in care banii au ramas blocati la executorul judecatoresc ca urmare a acceptarii in prealabil de catre instanta a unei cererei de suspendare provizorie a executarii.

Cum pot reintra in posesia banilor?

P.S. In opinia celor de la BEJ ei au nevoie numai de sentinta prin care este anulat titlul executoriu.
Răspuns la discuția Neclaritati recurs
Cei de la CNADNR au contestat lipsa judecatii pe fond a procesului. Judecatorul a considerat ca procesul verbal a fost tardiv trimis [mai mult de 6 luni de la eveniment]. Pe mine nu ma deranjeaza daca se va judeca pe fond pentru ca mai am 10 sentinte favorabile din dosare asemanatoare.
Documentatia necesara este la dosar inca de la depunerea dosarului la prima instanta. M-ar ajuta sa adaug la dosar si celelalte sentinte favorabile?
Buna ziua,

In cazul in care am castigat un proces cu CNADNR pentru ca mi-au trimis prea tarziu procesul verbal, iar acestia au facut recurs pentru judecarea pe fond a cauzei, eu mai trebuie sa trimit ceva in intampinare la dosar sau se va judeca dosarul pe baza documentelor trimise initial?

Va multumesc anticipat pentru raspuns
Buna ziua,

Va supun atentiei o situatie mai speciala in care ma aflu. In anul 2011 am cumparat vinieta valabila un an de zile. Problema e ca cel de la benzinarie, vanzatorul mi-a gresit nr de inmatriculare la introducerea vinietei in baza de date.
Am circulat bineinteles pe drumurile publice in conditiile astea fara o vinieta valabila pentru masina pe care o detineam. Drept urmare am primit o serie de amenzi acasa.
Le-am contestat in instanta si le-am castigat.
Problema apare cand la o judecatorie am trimis un singur exemplar dintr-o plangere. La cererea judecatoriei am trimis si al doilea exemplar cu specificarea ca este in legatura cu dosarul X. Din pacate cei de acolo au facut declansat un nou proces de plangere contraventionala si uite asa am ajuns sa am 2 dosare care contestau acelasi proces verbal.
Am trimis cerere de conexare a celor 2 procese, inregistrata si pe portal. Din pacate ele nu au fost conexate si in realitate.
Unul din ele a fost judecat pe fond si l-am castigat, celalalt l-am pierdut pentru "exceptie de tardivitate".

Ca urmare intrebarea mea este:

Ce pot face acum? Care din cele 2 sentinte este valabila? Trebuie sa mai fac ceva demersuri la nivelul judecatoriei implicate?

Va multumesc anticipat!
Totusi angajatorul continua sa prelungeasca pe perioada determinata contractele. Sa inteleg ca nue in regula procedura utilizata de el.
Buna ziua,

Imi puteti spune daca la o institutie de stat care isi desfasoara activitatea in cultura [OPERA] exista vreo derogare de la legea 53/2003 in care se specifica clar ca dupa prelungirea de 3 ori a contractului cu perioada determinata acesta ar trebui sa se incheie pe perioada NEdeterminata? Contractul a fost prelungit in reprize succesive pana acum de 8 ori [fiecare de cate 8-10 luni].

Va multumesc anticipat pentru raspuns.