Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract perioada determinata / nedeterminata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract perioada determinata / nedeterminata

Buna ziua,

Imi puteti spune daca la o institutie de stat care isi desfasoara activitatea in cultura [OPERA] exista vreo derogare de la legea 53/2003 in care se specifica clar ca dupa prelungirea de 3 ori a contractului cu perioada determinata acesta ar trebui sa se incheie pe perioada NEdeterminata? Contractul a fost prelungit in reprize succesive pana acum de 8 ori [fiecare de cate 8-10 luni].

Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Adyson1974, utilizator
Nu exista nicio derogare de la Codul Muncii , in sensul indicat de dvs.
Totusi angajatorul continua sa prelungeasca pe perioada determinata contractele. Sa inteleg ca nue in regula procedura utilizata de el.
Nu este in regula aceasta procedura. Incercati sa sesizati Inspectia Muncii cu privire la ceasta procedura a angajatorului.