avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 113 soluții astăzi
Forum Activitate poparoxana

Activitate poparoxana

Răspuns la discuția Contestare PV amenda radar
Buna seara,

Revin cu o completare a celor de mai sus.
Am studiat cu atentie PV-ul si am observat ca unde a scris agentul constatator viteza cu care circulam a scris initial 86km/h dupa care a modificat cu 96 km/ora. Deci viteza nu este clara pentru ca 9 a fost scris peste 8.
Poate fi acesta un motiv de anulare al procesului verbal?
Buna seara,
In urma cu putin timp am fost snactionata pentru depasirea limitei legale de viteza.
Mai exact cu viteza de 96 km/ora in localitate.
Mentionez ca aparatul radar era montat intr-o masina a Politiei care era in miscare si venea din sens opus.
Exista vreo modalitate de a contesta amenda?
Mama mea sta singura, dar de 9 ani doar eu am grija de ea ,desi mai am un frate.Ea detine un teren de 4000 mp pe care vrea sa il imparta intre noi.Pe jumatatea mea de teren am inaintat actele sa il dea direct baiatului meu(acestea sunt gata de semnat pe 1 iulie).Fratele meu nu este de acord si l-a ”invatat” cineva ca daca dovedeste ca mama este senila nu mai are voie sa semneze actele de vanzare-cumparare.A luat-o de acasa si au mers la un notar unde ea zice ca a semnat 3 acte dar nu stie exact ce,precum si desfiintarea procurii prin care eu ii ridicam pensia.Nu stiu unde au mai mers si ce au facut dar as vrea sa stiu daca e posibil sa dovedeasca senilitatea mamei.
Va multumesc
Răspuns la discuția Accident pe trecerea de pietoni
Baiatul nu a avut nevoie de ingrijiri medicale.Dupa o ora de investigatii in spital a fost trimis acasa.S-a constatat ca are leziune minora la mana.IML-ul nu a fost implicat.Nici probe de sange nu i-a mai luat prietenului meu pentru ca la proba cu aparatul etilotest a iesit negativ.
BUna ziua.
Am un prieten care a lovit un baiat de 16 ani cu masina pe trecerea de pietoni.Imediat dupa accident l-a transportat la spital unde s-a constatat ca baiatul nu avea decat o zgarietura mica in palma.Acolo a fost chemat tatal baiatului si politia.Tatal a zis ca nu o sa depuna plangere.Prietenului meu i s-a retinut permisul de conducere,iar la alcooltest a iesit negativ.
Ce se mai poate intampla de acum incolo?Daca tatal se razgandeste si vrea sa depuna plangere?Care ar putea fi acuzatiile?
Va multumesc anticipat.
Buna ziua.
Am o vecina care este casatorita din 2003,dar nu mai locuieste impreuna cu sotul ei.Ar vrea sa stie daca poate sa obtina o parte din venitul acestuia,ea neavand nici un venit.Mentionez ca el are o pensie de 1500 ron.
Va multumesc!
Buna ziua.
Am inteles ca se poate sa inmatriculez masina in Romania fara sa platesc taxa de prima inmatriculare.Cunosc persoane care au platit-o si si-au recuperat-o apoi.Eu as vrea sa nu o platesc deloc.Imi puteti spune care este procedura pentru a fi scutita de aceasta taxa?
Va multumesc.
Buna seara.
Bunica sotului meu,pe vremea cand traia si bunicul le-a dat socrilor mei un act de vanzare-cumparare cu clauze de intretinere.Dupa moartea bunicului ginerele bunicilor a obtinut o procura de la bunica prin care a reusit sa ii dea in judecata pe socrii mei cerand rezolutiunea actului de proprietate.(mentionez ca bunica are probleme psihice,momentan fiind internata intr-o clinica de psihiatrie).Cand bunica a aflat ce se intampla mi-a spus ca vrea sa mearga la tribunal sa renunte la judecata.La sfatul unui avocat am completat o asemenea cerere si am mers la tribunal impreuna cu sotul si bunica sa o depunem.I-am explicat grefierului de ce veniseram,a intrebat-o pe bunica , care i-a spus ca nu vrea sa "strice" nici un act si a pus-o sa semneze cererea.Stiind ca procura data unchiului a fost semnata cu amprenta(are pensie de nevazator,dar vede cu un ochi),am intrebat grefierul cum trebuie sa semneze sa fie in regula avand in vedere ca are scoala si stie sa se semneze.Acesta mi-a spus sa semneze cum poate iar daca este nevoie sa o ajutam.Eu am ajutat-o sub privirile grefierului dupa care am depus cererea.
Problema este ca unchiul sotului a depus o plangere penala la Parchet in care ma acuza de fals privind identitatea(art. 293 C Penal).
Este justificata aceasta plangere?Cum as putea sa am de suferit in acest caz?Sunt vinovata de ceva?
Eu nu am antecedente penale si in prezent sunt studenta la Drept.Nu as vrea sa intampin dificultati in viitoarea mea cariera juridica.Ce pot sa fac?