avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 443 soluții astăzi
Forum Activitate anamariarus

Activitate anamariarus

Buna seara. Am un SRL-D infiintat de o luna, fara activitate. Am depus la OTIMMC Cluj un proiect de finantare nerambursabila din fonduri guvernamentale pentru intreprinzatorii tineri, care acum este in stadiul : " Dosar aprobat, depus spre evaluare". Buuun.... Dupa cum probabil stiti, TVA nu este o cheltuiala eligibila in acest proiect. Ei, eu am nevoie de contravaloarea TVA, plus cheltuielile aferente asigurarii bunurilor pe care le voi achizitiona, plus inscrierea gajului in favoarea bancii a tuturor bunurilor achizitionate, plus diferite cheltuieli cu comisioanele bancare aferente creditului(aportul propriu reprezinta credit bancar) si alte mici cheltuieli care cu siguranta vor apare pe parcurs. Ma intrebam daca as putea gasi un investitor care sa plece urechea la proiectul meu si mai ales sa plece urechea la o investitie atat de mica : 3000-5000 euro?
Buna seara,
Am un SRL-D deschis de cateva zile si vreau sa aplic pt. finantare europeana. Consultantul de la firma care imi face proiectul de finantare spune ca pot sa cer finantare doar pt. un cod caen, iar acest cod caen nu poate fi 4791(Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comert sau internetului).Acesta este domeniul principal de activitate al firmei mele. Eu as vrea sa desfasor urmatoarele activitati prin firma: magazazin on-line de haine si accesorii, magazin clasic de haine si accesorii si sa leg si sa vand carti pt. copii. Vreau sa cer finantare pt. toate. Este adevarat ca sunt vreo zace coduri caen. Acuma, marea mea nelamurire, fara sa desconsider competenta consultantului, este ca nu scrie nicaeri, negru pe alb, ca se poate finanta numai un cod caen, dar in acelasi timp in toate ghidurile, anexele, legile, ordonantele referiotare la acest program de finantare nu se specifica "codurile caen finantate" . Sper ca am fost destul de explicita in a expune problema mea si in acelasi timp sper sa o incadrez bine la categoria forum. Va multumesc. Sa aveti un week-end placut(cat a mai ramas).