Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... cate coduri caen pot fi finantate din fonduri europene?
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

cate coduri caen pot fi finantate din fonduri europene?

Buna seara,
Am un SRL-D deschis de cateva zile si vreau sa aplic pt. finantare europeana. Consultantul de la firma care imi face proiectul de finantare spune ca pot sa cer finantare doar pt. un cod caen, iar acest cod caen nu poate fi 4791(Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comert sau internetului).Acesta este domeniul principal de activitate al firmei mele. Eu as vrea sa desfasor urmatoarele activitati prin firma: magazazin on-line de haine si accesorii, magazin clasic de haine si accesorii si sa leg si sa vand carti pt. copii. Vreau sa cer finantare pt. toate. Este adevarat ca sunt vreo zace coduri caen. Acuma, marea mea nelamurire, fara sa desconsider competenta consultantului, este ca nu scrie nicaeri, negru pe alb, ca se poate finanta numai un cod caen, dar in acelasi timp in toate ghidurile, anexele, legile, ordonantele referiotare la acest program de finantare nu se specifica "codurile caen finantate" . Sper ca am fost destul de explicita in a expune problema mea si in acelasi timp sper sa o incadrez bine la categoria forum. Va multumesc. Sa aveti un week-end placut(cat a mai ramas).
In ghidul solicitantului, verificati activitatile eligibile pentru finantarea respectiva.
Pentru realizarea de magazine online se acorda finantare.
Este posibil ca ramura de finantare in care se incadreaza proiectul "magazin online" sa nu cuprinda ca activitati eligibile si "legarea de carti".
Pentru acestea este posibil sa trebuiasca proiecte separate.
Nu cunosc in detaliu ideea dvs. de proiect, daca as sti, v-as putea ajuta.
In primul rand prin SRL-D nu obtineti finantare europeana ci finantare prin program national
"Programul pentru stimularea infiintarii si dezvoltarii microintreprinderilor de catre intreprinzatorii tineri " documentatia de studiat este OUG 6/2011 si ghidul solicitantului
[ link extern ] /
In ceea ce priveste finantarea , este adevarat ca se poate aplica doar pt un singur cod CAEN,dar este o lista lunga pentru cheltuieli eligibile.4791 este eligibil in acest program.
Nu vi se specifica codurile caen finantate, dar se specifica clar cele nefinantate.
Deci, nu puteti sa fiti finantata pentru o gama intreaga de coduri caen deoarece pentru fiecare activitate in parte este necesar plan de afaceri, implementare...etc.
Pentru o dezvoltare ulterioara aveti si alte programe nationale.
Ati vorbit cu cei de la OTIMMC din regiunea unde se incadreaza judetul dvs?