avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 755 soluții astăzi
Forum Activitate iuliacostea

Activitate iuliacostea

Si atunci nu e o "hiba" ca la cazul meu (concediu medical dupa CCC), cei 2 angajatori vor calcula concediul medical raportandu-se la aceeasi indemnizatie, cum ati spus?
Adica fiecare angajator in parte nu va calcula concediul medical independent de celalalt, ci ambii vor avea aceeasi baza de calcul, indemnizatia de concediu medical fiind intr-un final dubla.
Cum de e altfel in cazul meu?

Multumesc
Multumesc tuturor pentru raspunsuri, imi sunt de mare ajutor pentru clarificare.

Ca si pura comparatie (nu e cazul meu, ci un caz general), va rog sa-mi spuneti cum se calculeaza cu concediu medical al unui angajat care lucreaza la 2 locuri de munca de 5 ani (fara CCC, locuri de munca cu contract nedeterminat, fara alte intreruperi), sa presupunem:

- loc de baza de munca, 8 ore, angajat din 2007, salar net 2500 lei
- loc de munca cu timp partial, 2 ore, angajat din 2007, salar net 900 ron


Acest angajat va duce concediul medical (original la 1 angajator si copie la al 2-lea), va primi concediu medical de la ambele locuri de munca. Intrebarea este cum vor calcula acesti angajatori concediul medical? Fiecare va lua in calcul salariul de la fiecare loc de munca (unul se va raporta la 2500 lei si celalalt la 900 ron) sau fiecare va lua in calcul totalul veniturilor realizate (ambii se vor raporta la 3400 lei, adica 2500 +900 lei?).

Multumesc
Multumesc.

Si pana la urma CARE angajator imi plateste concediul medical?

Stiu ca am avut 1 singura indemnizatie (doara am incasat-o 2 ani), indemnizatia a fost 2270 ron/luna, fiecare angajator se va raport la aceasta suma?
Mutumesc frumos.
Ma scuzati ca pun atatea intrebari, dar sunt complet nefamiliarizata cu acest concediu si as vrea sa stiu cati bani am sa iau pentru concediul medical (concediul medical este pana in 31 martie).

Insa nu stiu CUM sa cer aceasta adeverinta sau... adeverinte??? Cu ce suma, suma cumulata din cele 2 indemnizatii?(am avut 2 salarii inainte de nastere, asadar 1 indemnizatie din 2 venituri). Un angajator nu stie de celalalt, cum sa le-o/le prezint adeverinta/ele?

Inca o data multumesc anticipat
Va rog sa ma indrumati: cic mi s-a terminat in data de 4 martie (in 4 martie copilul meu a implinit 2 ani), trebuia sa incep serviciile (1 cu norma intreaga, altul cu program partial) in 5 martie, insa am dus concedii medicale la ambii angajatori - la unul original si la celalalt copie. Nu stiu insa cum imi vor calcula concediul medical?! Unul o parte si celalalt cealalta parte sau numai unul? Imi spun sa aduc adeverinta de la agentia de prestatii. Cum sa scot aceasta adeverinta, cum ce suma?


Multumesc