avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1262 soluții astăzi
LIVE, ACUM (506 PARTICIPANȚI) Inspecția fiscală în era digitală: Cum vă pregătiți pentru un control ANAF bazat pe datele din e-Factura și SAF-T?
Accesează live evenimentul
Forum Activitate irinaglisa

Activitate irinaglisa

Intentionez sa infiintez o firma de prestare servicii de cursuri de limbi straine, in special limba germana. De activitate ma voi ocupa eu pentru inceput, cel putin pentur primul an. NU am nevoie de angajati, activitatea deszasurand-o eu. Se poate sa nu imi fac angajati, si astfel niste costuri pe care nu mi le doresc?
In plus, am vazut in legilatie ca ma pot angaja pe mine, dar nu stiu daca este vre-un avantaj sa faca cest lucru, caci desi voi avea cheltuiala cu salariul meu, voi avea cheltuieli cu darile la stat.
De asemenea, iar nu am inteles daca eu, cea care pune bazele firmei, sunt asociat unic sau administrator. Sau sunt doua persoane diferite. Daca da, atunci pot avea calitatea de administrator in firma, pe langa cea de asociat?

Multumesc,