avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 683 soluții astăzi
Forum Activitate gabi_fly3

Activitate gabi_fly3

Medicamente cumparate la pret intreg pentru copil dus la Urgente in alt oras!Se poate recupera banii care ii reveneau daca luam compensat,
Pe scurt :copilul s-a imbolnavit in alt oras decat cel de resedinta .Am mers la un spital de copii unde am primit o lista de medicamente si neavand medicul de familie aproape am luat medicamentele la pret intreg.Am toate actele-bon fiscal etc.Se pot recupera banii de la CNSAS -banii care nu ii plateam daca primeam compensat ?Poate stie cineva.Va multumesc.
Am o firma suspendata si la care nu s-au depus declaratiile cu 0 regulat an de an in nestinta si asi dori sa stiu ce sa fac.Am o amenda de 600 ron pentru treaba aceasta de aceea nu mni se da derogarea deci pana la sfarsitul lunii martie ar trebui sa depun anumite declaratii cu venit 0 nu?
Ce sa fac daca nu am banii necesari lichidarii firmei desi chiar asi vrea sa scap de ea m-am saturat stie cineva?ms
Exista o cale legala sa nu mai aud de atatea acte si declaratii etc.Am incercat sa o dau si gratis dar nimeni nu o ia si nici bunuri nu am.
stiti cumva unde pot depune o reclamatie sau sesizare pentru a primii ICC mai repede de 18 aprilie?
Buna ziua,
am o intrebare adresata unei persoane care este in cunostinta de cauza referitor la suspendarea indemnizatiei de crestere copil.Mentionez ca mi-a fost suspendata indemnizatiei de crestere copil deoarece am fost gasita pana in data de 31.12.2011 cu restante la plata impozitului.In ianuarie 2012 am platit aceasta restanta cu tot cu amenda si penalitati!!!!!!!!!!!In februarie 18 ma trezesc ca nu mi s-au virat banii cu toate ca stiam ca am platit.Ma rog am fost la primarie am scos un certificat fiscal ca sunt la zii a durat 5 zile am fost sa depun la D.J.P.S acest certiifcat fiscal impreuna cu alte acte pentru reluarea platii de drept crestere copil -unde am fost informata ca DACA!!!! pana in data de 15 martie o sa se opereze -nu stiu ce?!-o sa imi fie reluata plata indemnizatiei si voi avea noroc sa il primesc in aprilie daca nu mai tarziu.Am cerut sa depun o cerere pentru reluarea indemnizatiei mult mai repede avand rata etc eu si familia traim exclusiv din banii primiti lunar dar mi s-a comunicat ca este inutil deoarece se opereaza la Bucuresti si se va vira dupa ce se opereaza.Intrebarea mea este exista cale legala sa imi cer dreptul de a primi banii in martie si sa nu fiu sa astept doua luni pentru banii care se cuvin-mentionez ca eu am platit si amenda si penalizare pentru impozitul platit in ianuarie deci mi se pare mai mult decat absurd sa imi opresti banii e ca si cum m-ai amenda a doua oara si plus ca ei nu au scos situatia la ziii decat pana in 31.decembrie 2011.Va rog sa imi raspundeti cine este in masura.Multumesc