avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 504 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... A fost suspendata plata indemnizatiei pentru cresterea ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

A fost suspendata plata indemnizatiei pentru cresterea copilului 2012

Buna ziua,
am o intrebare adresata unei persoane care este in cunostinta de cauza referitor la suspendarea indemnizatiei de crestere copil.Mentionez ca mi-a fost suspendata indemnizatiei de crestere copil deoarece am fost gasita pana in data de 31.12.2011 cu restante la plata impozitului.In ianuarie 2012 am platit aceasta restanta cu tot cu amenda si penalitati!!!!!!!!!!!In februarie 18 ma trezesc ca nu mi s-au virat banii cu toate ca stiam ca am platit.Ma rog am fost la primarie am scos un certificat fiscal ca sunt la zii a durat 5 zile am fost sa depun la D.J.P.S acest certiifcat fiscal impreuna cu alte acte pentru reluarea platii de drept crestere copil -unde am fost informata ca DACA!!!! pana in data de 15 martie o sa se opereze -nu stiu ce?!-o sa imi fie reluata plata indemnizatiei si voi avea noroc sa il primesc in aprilie daca nu mai tarziu.Am cerut sa depun o cerere pentru reluarea indemnizatiei mult mai repede avand rata etc eu si familia traim exclusiv din banii primiti lunar dar mi s-a comunicat ca este inutil deoarece se opereaza la Bucuresti si se va vira dupa ce se opereaza.Intrebarea mea este exista cale legala sa imi cer dreptul de a primi banii in martie si sa nu fiu sa astept doua luni pentru banii care se cuvin-mentionez ca eu am platit si amenda si penalizare pentru impozitul platit in ianuarie deci mi se pare mai mult decat absurd sa imi opresti banii e ca si cum m-ai amenda a doua oara si plus ca ei nu au scos situatia la ziii decat pana in 31.decembrie 2011.Va rog sa imi raspundeti cine este in masura.Multumesc
Cel mai recent răspuns: SILVIA HORVATH , Contabil 08:47, 14 Martie 2012
Imformaţia primită de dumneavoastră este aproximativ reală, ICC se plateste luna viitoare pentru luna expirată, Decii ICC lunii februarie 2012 care urma să se plătească în luna martie nu s-a mai platit , dreptul fiind suspendat, reluarea dreptului la ICC se face în luna martie, plata efectivă se va face în luna aprilie 2012, şi pentru luna februarie 2012, deci în aprilie 2012 veţi primi 2 ICC (februarie şi martie 2012 )
stiti cumva unde pot depune o reclamatie sau sesizare pentru a primii ICC mai repede de 18 aprilie?
Singura instituíe abilitata in a aproba plata inainte de luna aprilie 2012, este Agentía Nationala pentru plati prestatii sociale si Inspectia Sociala Bucuresti.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mi-a fost suspendata plata indemnizatiei ccc, ce trebuie sa fac ca sa rezolv problema? bodo gabriella bodo gabriella am avut restanta in 2011 la impozit dar in data de 6 ianuarie 2012 am platit si totusi m-i s-a suspendat indemnizatia de crestere a copilului ca am o restanta ... (vezi toată discuția)
Suspendarea indemnizatiei pentru cresterea copilului? carmenred carmenred potrivit noilor reglementari,statul poate suspenda ajutoarele catre persoanele fizice care au datorii.intrebarea mea este urmatoarea:am o persoana fizica ... (vezi toată discuția)
Decizie de suspendare a platii indemnizatiei ccc pentru datorii la bugetul local lavinia_radu lavinia_radu Beneficiez de indemnizatie crestere copil, insa la data de 31 ianuarie 2012 mai aveam de plata 470 ron impozit restant pe care l-am platit pe data de 6 ... (vezi toată discuția)