avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1674 soluții astăzi
Forum Activitate bombi

Activitate bombi

Răspuns la discuția CCM / ROI
Thanks to all,
acum imi este clar.

1. ROI - voi intocmi ROI, angajatii il vor semna si-l voi depune la ITM.

2. CCM - pentru CCM voi face proces verbal cu reprezentantii angajatilor care sa arate ca toti au fost de acord sa se adopte CCM national sau CCM pe ramura, o sa vad eu care este mai potrivit. Procesul verbal il voi pastra la companie (nu-l voi depune la ITM)(compania are peste 21 angajati)

daca gresesc corectati-ma.
Răspuns la discuția CCM / ROI
Thanks to all,
acum imi este clar.

1. ROI - voi intocmi ROI, angajatii il vor semna si-l voi depune la ITM.

2. CCM - pentru CCM voi face proces verbal cu reprezentantii angajatilor care sa arate ca toti au fost de acord sa se adopte CCM national sau CCM pe ramura, o sa vad eu care este mai potrivit. Procesul verbal il voi pastra la companie (nu-l voi depune la ITM)(compania are peste 21 angajati)

daca gresesc corectati-ma.
Răspuns la discuția CCM / ROI
Sa recapitulam.
ROI este in interesul companiei dar este si obligatoriu si de depune la ITM. Cred ca am inteles corect.
Cu CCM nu m-am lamurit. Unii zic ca este obligatoriu la unitati peste 21 angajati alti zic ca este obligatorie numai negocierea. Pai daca este obligatorie negocierea cum se poate dovedi ca s-a efectuat atata vreme cat ceea ce s-a negociat, adica CCM-ul, nu este redactat si semnat la sfarsitul negocierilor dintre patronat si reprezentantii angajatilor?
Discuție CCM / ROI
Ma intereseaza daca CCM si/sau ROI trebuiesc in mod obligatoriu intocmite si unde trebuiesc depuse?
Discuție CCM / ROI
Ma intereseaza daca CCM si/sau ROI trebuiesc in mod obligatoriu intocmite si unde trebuiesc depuse?
Discuție CCM / ROI
Ma intereseaza daca CCM si/sau ROI trebuiesc in mod obligatoriu intocmite si unde trebuiesc depuse?