avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 655 soluții astăzi
Forum Activitate KARINA39

Activitate KARINA39

Multumesc. In procesul penal nu voi fi citata, deoarece nu figurez pe lista de martori a Politiei. Cel cu amenda contraventionala m-a citat deoarece eram in masina cu el in acel moment, si a tinut mortis sa conteste amenda, vrand sa-si recupereze banii cu repararea masinii, insistand sa merg si sa dau o declaratie falsa de altfel, eu nefiind expert tehnic si neputand sa-mi dau cu parerea in necunostinta de cauza. Acesta, in prima faza, a incercat sa minta, spunand ca el era pe loc in acel moment, ceilalti martori de fata de la locul accidentului combatandu-l vehement, si pe buna dreptate, deoarece el iesise clar...fara sa se asigure. I-am spus in repetate randuri ca nu voi declara ce vrea el si sa nu ma citeze dar...in zadar.
Buna ziua,

Situatie: in septembrie 2011 am fost martora la un accident auto, fiind pasagera intr-una din masini. A fost o ciocnire simpla, neasigurare la iesirea cu spatele, pe un drum sens unic. Soferul care a dat sa iasa nu s-a asigurat, celalalt care l-a lovit era baut. Fiecare a fost sanctionat potrivit vinei proprii. Cel cu neasigurarea a primit amenda contraventionala, celalalt dosar penal. Problema este ca cel cu contraventia a contestat in justitie amenda si m-a citat pe mine ca martor, impotriva dorintei mele, pentru a declara ca daca celalalt sofer nu era baut ar fi avut timp sa-l evite. Eu nu am cum sa declar asa ceva, evident, pt. ca e clar ca el nu s-a asigurat, deci are partea sa de vina, insa acesta a continuat sa ma hartuiasca si acum 2 zile m-am trezit cu citatia in cutia postala. Numele aparut pe citatie e gresit, deoarece acesta nu-mi stia nici macar numele complet.
Intrebare: am obligatia sa ma prezint, data fiind situatia? (refuzul meu, nume gresit pe citatie, etc.? Daca rasspunsul ar fi DA..., nu as avea posibilitatea sa dau o declaratie in scris, autentificata la notar si sa o trimit recomandata, la Judecatorie, pt. a fi atasata la Dosar? Situatia imi displace profund si as evita aparitita in Instanta.

Va multumesc.