avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 700 soluții astăzi
Forum Activitate LUCY04

Activitate LUCY04

Răspuns la discuția Revendicare imobil
Da, eu sunt proprietar ( din pacate momentan doar in acte). Casa a fost contruita in anul 2009. Receptia acesteia s-a facut in octombrie 2009. Oricum casa nu s-a construit doar din banii lui. Acolo contribuind mai multe persoane. De asemenea sustine ca el avea banii de la bunici la acel moment (de pe un teren vandut de catre acestia), insa din cate stiu eu, daca la acel moment el era casatorit automat si mama avea dreptul la acestia. Ea nu s-a opus la constructia acelei case fiind vorba de o casa pt copilul ei. Foarte multe lucrari din casa, respectiv instalatia electrica, zugraveli, finisaje fiind facute de prietenul meu. Banuiesc ca va fi nevoie de martori, acte, facturi... In orice caz, nu credeti ca va putea efectiv sa imi anuleze dreptul de proprietate? va multumesc mult pentru sfaturi.
Buna ziua.
Am fost data in judecata de catre tatal meu care doreste a intra in posesia casei pe care el impreuna cu mama mea ( in timpul casatoriei lor) au construi-o pe numele meu. Mentionez ca eu sunt proprietar unic al acelei constructii, banii cu care am construit-o provenind de la parinti, de la prietenul meu dar si o parte de la mine. Anul trecut am descoperit ca tatal meu are o amanta si ca va divorta. In acea casa initial am locuit eu impreuna cu prietenul meu, insa anul trecut fara a ma anunta in prealabil, a plecat din casa mamei si m-am trezit cu el in casa mea impreuna cu amanta, amenintand ca imi va lua casa, ca sa stea el cu amanta.
Au existat foarte multe certuri, amenintari, a facut tot posibilul sa ma scoata din casa, l-a batut pe prietenul meu, pe mine m-a amenintat cu moartea si am fost practic data afara de acolo. De asemenea mentionez ca politia a fost chemata, a constatat situatia dar nu a luat nicio masura. Acum stau la mama si am primit citatie cum ca acesta revendica casa, sustinand ca banii vin in totalitate de la el si ca eu am parasit imobilul, renuntand practic la acesta. Ce ma sfatuiti sa fac? are vreo sansa sa obtina ceea ce-si doreste, atata timp cat la acea casa au contribuit mai multe persoane? Va multumesc anticipat.
Problema este acum faptul ca el nu vrea sa recunoasca faptul ca i-a dat banii, el sustinad ca bunicul nu a primit niciun ban si ca acel contract este de fapt o donatie deghizata. Nici vreun act, chitanta doveditoare nu exista, fiind in familie nu s-a pus pe vremea aceea problema de asa ceva. Acum este doar cuvantul meu impotriva cuvantului sau in fata instantei.
Buna ziua. In anul 2009 am cumparat de la bunicul meu un teren. Ulterior am construit si o casa pe acel teren fiind ajutata de parintii mei. Dupa terminarea lucrarilor m-am mutat in acea casa impreuna cu prietenul meu dar la putin timp tatal meu mi-a spus ca vrea sa divorteze de mama si sa se mute la mine si cu amanta lui. Eu nu i-am acceptat amanta si acum m-a dat in judecata sa-mi anuleze contractul de v-c pe teren pe motivul ca nu i-am dat eu banii bunicului. Banii au fost dati insa nu de mine ci chiar de tatal meu (din banii comuni -impreuna cu mama). Se poate anula contractul daca eu personal nu am dat banii ci el. El acum nu mai recunoaste acest lucru si sustine ca bunicul meu nu a primit niciun leu. Daca la proces recunosc ca nu i-am dat eu banii personal bunicului ci tatal meu din banii parintilor (fiind pe vremea acea un cadou din partea lor) se poate anula contractul? Va multumesc.
Buna ziua. As vrea sa stiu ce se intampla daca nu ma prezint la proces daca am primit citatie pentru interogatoriu, eu fiind data in judecata pentru anularea unui contract de vanzare cumparare.
Va multumesc anticipat.
Buna ziua. Am fost data in judecata de catre tatal meu pentru a mi se anula contractul de vanzare cumparare a unui teren. Pe acel teren eu am construit o casa. Ce s-ar intampla cu acea casa in cazul nefericit in care as pierde in instanta dreptul de proprietate asupra terenului? va multulesc anuticipat.
Va multumesc mult pentru raspuns. Sunt totusi nedumerita de un lucru. Am asistat la un proces in care judecatorul a intrebat-o ceva pe o doamna (o cunostiinta), aceasta din cauza emotiilor aproape ca nu a fost in stare sa scoata o propozitie, i se facuse chiar si rau, iar avocata acesteia totusi nu s-a bagat absolut deloc. Judecatorul s-a purtat extrem de urat cu aceasta necitind anterior absolut nimic din intampinarea depusa. Nici la procesul meu pana in momentul de fata (au fost 3 infatisari), judecatorul nu are habar de intampinarea depusa de mine. Nu mi se pare corect sa se procedeze astfel. In astfel de cazuri in care cel ce este interogat, nu se simte bine si se blocheaza, avocatul nu are voie sa intervina? se considera ca ar influenta cumva declaratia?
Buna ziua.
Am fost data in judecata pentru anularea unui contract de vanzare cumparare de catre tatal meu. Am fost citata pentru interogatoriu la urmatoarea infatisare. As vrea sa stiu daca pot solicita ca avocatul sa vorbeasca in locul meu si daca avocatul poate interveni in cazul in care eu ma blochez la vreo intrebare din cauza stresului sau a emotiilor. Mi-a spus cineva ca avocatul nu poate interveni absolut deloc atunci cand judecatorul discuta cu cel interogat. Este adevarat?
Multumesc anticipat.
Buna ziua. Acum 3 ani de zile am cumparat de la bunicul meu un teren cu suma de 15000 euro. Acum tatal meu m-a dat in judecata pentru a anula acel contract pe motiv ca bunicul meu nu stia ce a semnat, ca nu i-am dat banii si ca pretul era cu mult sub pretul pietei. Nestiind ce sa mai inventeze, a venit la proces cu bunicul meu pentru ca acesta sa declare ca de fapt era un contract de v-c cu clauza de intretinere (fapt nespecificat nicaieri in acel contract, de fapt nu s-a pus niciodata problema de asa ceva) si ca la urmatoarea infatisare va declara ca eu impreuna cu notara l-am pacalit si ca el nu a stiut ce semneaza. Se poate anula cu o simpla declaratie a uneia dintre parti (bunicul meu suferind anul trecut un atac cerebral in urma caruia a ramas cu unele dereglari de comportament de care tatal meu acum profita) ? Multumesc.
Răspuns la discuția Despagubiri dupa divort
Faptul ca in cerere spune ca s-a casatorit din interes si ca pe toata perioada casatoriei a existat o raceala ce s-a acutizat in ultimul tp ne poate ajuta cu ceva? plus ca a parasit caminul conjugal pt a se muta cu amanta.Pentru ca a pacalit-o timp de peste 20 de ani (fapt recunoscut de el) trebuie sa plateasca, nu?