Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... anulare ctr de vanzare-cumparare teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

anulare ctr de vanzare-cumparare teren

Buna ziua. In anul 2009 am cumparat de la bunicul meu un teren. Ulterior am construit si o casa pe acel teren fiind ajutata de parintii mei. Dupa terminarea lucrarilor m-am mutat in acea casa impreuna cu prietenul meu dar la putin timp tatal meu mi-a spus ca vrea sa divorteze de mama si sa se mute la mine si cu amanta lui. Eu nu i-am acceptat amanta si acum m-a dat in judecata sa-mi anuleze contractul de v-c pe teren pe motivul ca nu i-am dat eu banii bunicului. Banii au fost dati insa nu de mine ci chiar de tatal meu (din banii comuni -impreuna cu mama). Se poate anula contractul daca eu personal nu am dat banii ci el. El acum nu mai recunoaste acest lucru si sustine ca bunicul meu nu a primit niciun leu. Daca la proces recunosc ca nu i-am dat eu banii personal bunicului ci tatal meu din banii parintilor (fiind pe vremea acea un cadou din partea lor) se poate anula contractul? Va multumesc.
Contractul de vanzare-cumparare este esentialmente cu titlu oneros.

Asadar, plata pretului tine de esenta acestui contract.

Contractul de vanzare-cumparare nu poate fi calificat ca fiind o donatie deghizata, de vreme ce obligatia ce incumba cumparatorului a fost indeplinita, prin remiterea sumei de bani ce constuie pretul vanzarii.

Nu are relevanta faptul ca inmanarea banilor a fost facuta de catre tatal dumneavoastra, intrucat se poate aprecia ca suma de bani ce v-a fost data dumneavoastra de catre parinti a fost chiar un act de donatie , initiat in vederea dobandirii dreptului de proprietate .

Contractul nu este lovit de nulitate absoluta, prin lipsa unui element al contractului, in speta pretul.

Pretul , insa, trebuie sa fie sincer , real si serios .

Ca să se considere că preţul este serios şi nu derizoriu, trebuie să existe o proporţie între cuantumul lui aşa cum este stabilit de părţi şi valoarea reală a bunului.

Stabilirea caracterului de preţ serios constituie o chestiune de fapt şi este lăsată la aprecierea instanţei pe bază de probe.

Succes.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Problema este acum faptul ca el nu vrea sa recunoasca faptul ca i-a dat banii, el sustinad ca bunicul nu a primit niciun ban si ca acel contract este de fapt o donatie deghizata. Nici vreun act, chitanta doveditoare nu exista, fiind in familie nu s-a pus pe vremea aceea problema de asa ceva. Acum este doar cuvantul meu impotriva cuvantului sau in fata instantei.