avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Activitate adilupau

Activitate adilupau

Răspuns la discuția cum aflu stadiul unei cauze?
De deschis am deschis vreo 3 usi chiar ale unor avocati din Cluj . Insa spre dezamagirea mea, toti m-au refuzat (nu direct, insa dupa vreo 3-4 telefoane si intalniri fara efect, am inteles aluzia)

Probabil ca pentru o dauna de 2000 (doua mii) de ron, nu merita osteneala in zilele noastre. Oricum multumesc pentru sfaturi.

Ma voi duce pe reconciliere si daca nu il sperii asa, il dau din nou in judecata.

Ce sa-i faci, omul din greseli invata. Pacat de timpul pierdut pana acum

Avand in vedere ca eu sunt pers fizica si nu am avocati sau juristi care sa ma consilieze, mi se pare putin ciudat sa mi se ingradeasca accesul la justitie dreapta. mai ales ca am fost personal la firma in cauza cu hartia de reclamatie de la opc pe care am scris motivatia mea si firma respectiva prin administratorul ei s-a angajat sa-mi returneze banii de avans, recunoscandu-si astfel vina.

daca nici asta nu e conciliere amiabila atunci nu stiu care este....
Răspuns la discuția cum aflu stadiul unei cauze?
Minunata justitia romana.... =D>

Dupa 6 luni de la depunerea actiunii, pe 22 ian am avut primul termen. Mi s-a respins cauza. Dupa inca 4 luni am primit prin posta si motivatia.

Fiind vorba despre o cauza intre mine , persoana fizica si o firma , pers juridica, instanta zica ca e musai sa se judece dupa legea comerciala.

In speta, mi s-a respins cauza pe exceptia de prematuritate, adica nu am depus la dosar dovada concilierii directe.

Acuma, eu depusesem la dosar o hartie de la OPC prin care descriam ce pretentii am, din ce cauza solicit restituirea avansului dat si firma in cauza mi-a semnat si stampilat ca e de acod cu restituirea avansului dat pe hartia respectiva.

Totusi, se pare ca aceasta hartie nu tine loc de conciliere.

Ce ma sfatuiti sa fac? Sa fac recurs pe motiv ca nu e nevoie de conciliere , eu fiind un simplu cetatean, sau mai bine fac conciliere si il dau din nou in judecata? Care e mai rapida din cele 2 variante si care are cele mai mari sanse de reusita?
Răspuns la discuția cum aflu stadiul unei cauze?
pai asa am si procedat.

am intrat pe just.ro la sectiunea dosare sa verific cand s-a fixat noul termen de judecata.

judecatoarea mi-as spus clar ca trebuie recitata partea parata deoarece nu era prezenta.

ca ulterior sa vad ca s-a respins actiunea. pe just.ro scrie doar atat : respins fond , admite exceptia prematuritatii...

oare putea sa respinga actiunea fiindca m-am dus singur fara unu avocat?


am despus personal o cerere de chemare in instanta , m-am prezentat singur la primul termen, firma parata nefiind reprezentata de nimeni si judecatoarea mi-a spus ca trebuie recitat reprezentatntul firmei parate. dupa cateva zile sun sa vad cand e noul termen de judecata. aflu cu stupoare ca a fost respinsa cauza pe exceptia prematuritatii.

cum pot afla motivul respingerii cauzei???

pot verifica undeva dosarul cauzei?

multumesc
Buna ziua!
doresc sa cumpar un apartament intr-un imobil nou ce urmeaza a fi construit. (momentan are doar fundatie)
in acest sens mi s-a propus semnarea unui antecontract de v/c
care ar fi cea mai buna solutie pentru mine care sa ma "pazeasca" de orice probleme?

dupa ce am discutat atat cu diversi notari cat si cu avocati inclin sa cred ca ar fi cel mai bine sa ma duc la un notar avand in vedere ca desi imi ia o taxa mai mare, ea se va deduce oricum din taxa finala de care nu poti sa scapi cand faci intabularea.

in plus am inteles ca doar actele autentice beneficiaza de avantajele unei potentiale executari silite, fara a mai ajunge in instanta.

va multumesc pentru atentia acordata si astept cu nerabdare raspunsurile dvs!