avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Activitate xtreme07

Activitate xtreme07

doctorii la care fac referire sunt dr psihiatri.
dr curant trebuia sa vada scrisoarea medicala a doctorului anterior pentru ca sa imi poata prescrie medicamentele in continuare, asa ca am fost nevoit sa ii arat acea scrisoare a dr anterior.

in perioada in care am fost inregistrat la primul doctor, s-a intamplat sa vad pe una dintre retete trecut un diagnostic care nu mi-a fost comunicat verbal si cu care nu am fost de acord. insa, pt ca eram intr-o stare de sanatate precara si pt ca medicamentele ma ajutau (motivul fiind faptul ca acele medicamente se prescriu pt multiple boli similare), am continuat sa merg la acel prim doctor pana imi refac bateriile. apoi, in momentul in care am simtit ca bateriile sunt incarcate, am facut schimbarea la alt doctor psihiatru, anume dr la care sunt acum inregistrat (doctor 2)

in momentul in care i-am dat acestui doctor 2 scrisoarea primita de la doctorul anterior (doctorul 1), nu era trecut pe scrisoare diagnosticul cu care nu am fost de acord. Cu toate acestea zilele trecute cand i-am cerut doctorului curant o scrisoare medicala pt angajare am constatat ca pe scrisoare era trecut acel diagnostic cu care nu am fost de acord (de la doctorul 1, ce era trecut pe reteta)

Acest lucru m-a pus pe ganduri si mi-am pus intrebarea cum a ajuns la acel diagnostic?
1. prin datele de pe cardul de sanatate ?
2. prin comunicare telefonica intre cei doi doctori ?

De aici si intrebarea mea din acest topic.

Multumesc mult pentru raspunsuri. Sunt de mare ajutor
pot colabora cei doi doctori chiar daca eu nu am exprimat nici macar verbal faptul ca doresc ca ei sa colaboreze ?
confidentialitatea datelor privind diagnosticul

vreau sa stiu daca un doctor de aceasi specialitate care are contract cu casa de sanatate, poate sa-mi vada ( sau sa ceara ) diagnosticul dat de doctorul anterior (in contract cu cas si el) fara consimtamantul meu.

CHKa a scris:

Stimate @xtreme07, nu a existat nici un schimb neoficial de informatii intre medici , nu aveau de ce sa o faca . A fost suficient sa introduca ( atat medicul 2 , cat si medicul 3 ) cardul dvs. de sanatate in calculator si au putut vedea istoricul dvs. de boala si tratamentul indicat , la fiecare consultatie medicul respectiv a facut inscrieri in baza de date - fisa - dvs. Acesta a si fost rostul acestor carduri .La fel le va vedea medicul de medicina muncii al viitorului dvs. angajator , acesta fiind cel care va da - sau nu - apt pentru acel loc de munca .

nu cred ca pot vedea diagnosticul. daca l-ar vedea nu ar mai fi nevoie de scrisori medicale, plus ca exista gdpr

ca sa se inteleaga de ce pun problema schimbului de informatii intre doctori, facut in mod neoficial, i-ar apoi transformat in diagnostic oficial: problema este ca la angajare diagnosticul de la doctorul 1 ma pune in lumina rea si nu imi pot gasi de lucru datorita acelui diagnostic

Am fost consultat de 3 doctori. Primul doctor m-a consultat o perioada, dupa care mi-a pus un diagnostic cu care nu am fost de acord, drept urmare NU am luat o scrisoare medicala de la el/ea si am plecatl la Al Doilea Doctor(a) cu care am fost multumit, insa care la un moment dat a intrat in contact cu primul doctor si mi-a trecut ca diagnostic, intre celalalte diagnostice, si diagnosticul primului doctor. Am continuat cu acest al doilea doctor o perioada intrucat diagnosticul preluat de la primul doctor nu ma afecta dpdv medicamentos, intrucat desi nu eram de acrod cu diagnosticul, vorbind cu persoane dintr-o comunitate online care aveau boala ce o suspectam ca o am, am aflat ca medicamentele ce le luam se potrivesc pt ambele probleme medicale ( si boala cu care am fost diagnosticat si boala pe care o suspectam ca o am). La asta se adauga faptul ca simteam ca nu mai aveam energie sa stau de vorba cu doctori care nu vor sa stie detalii, ci doar vor sa faca reteta si sa-si primeasca banii.

Pana aici a fost perioada in care sistemul gdpr nu era functional. Incepe perioada in care sistemul gdpr este in lege.
Am continuat sa merg la aceasta doctorita nr 2 timp de un an, perioada in care s-a oficializat gdpr. Apoi am schimbat doctora nr2 datorita faptului ca nu era dispusa sa reduca tratamentul medicamentos. Am plecat de la ea cu scrisoarea medicala. In aceasta scrisoare medicala apareau diagnosticele acestei cele de-a doua doctorite, fara diagnosticul primul doctor.

Astfel am ajuns la doctorul(doctora) cu numarul trei, care m-a evaluat serios, si careia i-am spus toate amanuntele. Aceasta mi-a spus ca din start trebuia sa primesc un alt diagnostic din simptomele pe care le-am avut la debutul bolii, anume diagnosticul pe care il banuiam, astfel ca diagnosticul anterior (de la doctorul 2) nu era corect, considera ea. Insa pt ca tratamentul medicamentos al doctorului 2 coincide cu tratamentul pt diagnosticul de la doctorul 3, a decis sa imi dea aceleasi medicamente, dar in cantitate redusa, pt ca spunea aceasta doctorita 3, boala (cu care trebuia sa fiu diagnosticat initial) este in remisie.

Nota! Este vorba de boli care se afla pe aceeasi specialitate medicala.

Pana aici au fost prezentate detaliile, acum urmeaza sa prezint partea pt care am semne de intrebare.

Pt ca boala se afla in remisie, iar tratamentul medicamentos am inceput sa-l reduc, si pt ca m-am simtit bine in urma reducerii tratamentului, am cazut de acord cu aceasta a treia doctorita, ca pot sa ma angajez. Singura problema fiind diagnosticul anterior cu care m-am prezentat la docorul 3, pt faptul ca diagnosticul cu care am venit la ea nu ma avantajeaza la angajare. Asa ca s-a gandit ea ca data viitoare cand merg la ea la control, sa imi faca scrisoare medicala cu diagnosticul ei.

A venit ziua in care trebuia sa imi faca aceasta scrisoare. Merg la doctor, imi face scrisoarea, eu avand incredere in ea, nu ma uit pe scrisoare, si continui sa vorbesc cu ea despre altele in timpul sedintei. Apoi la finalul sedintei dupa ce ies din cabinet, zic sa ma uit in trecere peste scrisoare sa fie datele mele trecute corect. Uitandu-ma pe sciroare, poc, vad diagnosticul de la doctorul 1 (cel cu care nu am fost de acord si pt care nu am primit scrisoare medicala) si diagnosticul de la doctorul 2. Nici urma de diagnosticul ei.

Am intrat la ea in cabinet ca sa-mi explice, dar pt ca urma alt pacient, a zis ca vorbim la urmatoarea intalnire, justificandu-se doar prin faptul ca este trecut in scrisoare medicala cu care am venit la ea ca ar fi acel diagnostic, de la doctorul 1, trecut. Lucru care este complet fals, pt ca in scrisoarea medicala de la doctorul 2 este trecut doar diagnostticul acelui doctor nr2, nu si diagnosticul doctorului 1. Ceea ce inseamna ca au vorbit doctoritele intre ele.

Intrebarea. Stiind-se ca nu indeplinesc in prezent conditiile de diagnostic date de doctorul 1, apoi stiindu-se ca nu are scrisoare medicala de la doctorul 1 cu diagnosticul respectivei ( pt ca nu am primit eu vreo scrisoare medicala de la ea), si deci nu are baza legala de justificare a diagnosticului dat (de doctorul 1), ce mijloace legale am sa fortez macar diagnosticul doctorului 2, iar in cel mai bun caz sa fortez, diagnosticul de la doctorul 3 care a fost prezentat de catre ea doar verbal ?

Intrebarea 2. A incalcat protocoale legale, doctorul 1/doctorul 2 , prin faptul ca a/au dat informatii personale ?

Intrebarea3. Au fost incalcate ale drepturi ale mele ?

O matusa de-a mea vrea sa imi trimita bani din USA ... trebuie sa declar la anaf acea suma ? este o suma destul de mare
multumesc Adam Grecu pt raspuns. e de mare ajutor
intrebare, ce este aprobare AG, ca nu gasesc pe net
multumesc ynocentta pt raspunsul concret
multumesc pt raspuns doamna Antoanela Geaman..

va intreb pe dv, privitor la un articol ce l-am gasit si care zice asa: zice "autorul contravenţiei, sau după caz, al infracţiunii, trebuie să treacă prin filtrul preliminar al autorităţii de control, respectiv al instanţei de judecată",
cumpararea acelei boxe este o contraventie ? daca da, trebuie sa treaca printr-un filtru de judecata inainte de a putea dobandi proprietatea aceasta ?