avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 238 soluții astăzi
Forum Activitate kiko33

Activitate kiko33

Răspuns la discuția Defaimare pe facebook
a facut poze , print screen la pagina
Răspuns la discuția Defaimare pe facebook
deci sa inteleg ca va putea cere daune morale .
am preluat o poza de la cineva si am etichetat canibal acum vrea sa ma dea in judecata ce mi se poate intampla ? poate cere daune morale?
eu sunt in proces cu o vecina de granatuirea propietatilor. In urma cu 2 zile si a postat o poza cu mine in care am fost etichetat " canibalul din odobesti devoratorul" am facut plangere la politia orasului impreuna cu toate print sreen urile de pe facebook pentru a demonstra ca este adevarat ceea ce sustin. cum ma poate apara legea pentru a nu fi defaimat atat eu cat si fiica mea care este educatoare in acest oras?
Răspuns la discuția caz penal sau nu
fal si uz de fal este caz penal ?
daca din contractul de vanzare cumparare sau extras doua paragrafe atunci cand s- a depus in dosar la tribunal, constitue caz penal sau nu ?
vanzarea s- a facut in 1980 s- a vandut cota de 5 optimi din casa fiind mostenire de la tatal nostru, am cumparat 5 optimi de la frate si mama iar restul de 3 optimi fiind ale mele prin mostenire.aceasta vanzare este autorizata de consiliul popular de atunci ,cota parte 5 optimi din 246 m2 adica 155m2 trecea in proprietatea statului conform art.30 alin.2 din legea 58/1974 urmand a fi atribuita mostenitorilor tterenul necesar-pe durata existentei constructiei
in 1995 prin ordinul prefectului nr.45 potrivit legii fondului funciar nr.18/1991 devenim proprietari pe toata suprafata de 246m2.se mai poate revendica la acest moment suprafata de teren 155m2 care reprezinta cele 5 optimi din cei 246.
la momentul respectiv nu se vindea terenul de sub casa se vindea casa terenul il avea in proprietate statul.in 1995 mi s- a dat drept de proprietate si pe terenul de sub casa si pe terenul de curte. fratele meu a vandut in 1980 casa iar terenul nu avea cum sa l vanda era proprietar statul acum intrebarea mea este mai are drept fratele meu la acel pamant de sub casa, pe care tot pe numele meu este ordinul prefectului?


Răspuns la discuția proprietate
la momentul respectiv nu se vindea terenul de sub casa se vindea casa terenul il avea in proprietate statul.in 1995 mi s- a dat drept de proprietate si pe terenul de sub casa si pe terenul de curte. fratele meu a vandut in 1980 casa iar terenul nu avea cum sa l vanda era proprietar statul acum intrebarea mea este mai are drept fratele meu la acel pamant de sub casa, pe care tot pe numele meu este ordinul prefectului?
Răspuns la discuția proprietate
vanzarea s- a facut in 1980 s- a vandut cota de 5 optimi din casa fiind mostenire de la tatal nostru, am cumparat 5 optimi de la frate si mama iar restul de 3 optimi fiind ale mele prin mostenire.aceasta vanzare este autorizata de consiliul popular de atunci ,cota parte 5 optimi din 246 m2 adica 155m2 trecea in proprietatea statului conform art.30 alin.2 din legea 58/1974 urmand a fi atribuita mostenitorilor tterenul necesar-pe durata existentei constructiei
in 1995 prin ordinul prefectului nr.45 potrivit legii fondului funciar nr.18/1991 devenim proprietari pe toata suprafata de 246m2.se mai poate revendica la acest moment suprafata de teren 155m2 care reprezinta cele 5 optimi din cei 246m2?
Discuție proprietate
la un imobil suntem mostenitori eu , mama si frate ,in 1980 am cumparat cota parte a mamei si a fratelui.La acel timp suprafata curtii era in propritatea statului,prin ordinul prefectului din 10-03-1995 ,din legea fondului funciar nr.18 mi s- a atribuit ca proprietate suprafata totala de teren curti constructii.se poate revendica de catre fratele meu suprafata de teren care era in acea vreme in proprietatea statului??