avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 537 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

proprietate

la un imobil suntem mostenitori eu , mama si frate ,in 1980 am cumparat cota parte a mamei si a fratelui.La acel timp suprafata curtii era in propritatea statului,prin ordinul prefectului din 10-03-1995 ,din legea fondului funciar nr.18 mi s- a atribuit ca proprietate suprafata totala de teren curti constructii.se poate revendica de catre fratele meu suprafata de teren care era in acea vreme in proprietatea statului??
Cel mai recent răspuns: kiko33 , utilizator 18:11, 29 Ianuarie 2013
N-am inteles nimic: ce suprafata (in metri patrati, daca se poate) ati cumparat dvs. de la mama, respectiv frate, pentru ce suprafata vi s-a reconstituit Ordinul Prefectului si ce suprafata mai are fratele de revendicat???? Cat are intreaga curte, in realitate?
vanzarea s- a facut in 1980 s- a vandut cota de 5 optimi din casa fiind mostenire de la tatal nostru, am cumparat 5 optimi de la frate si mama iar restul de 3 optimi fiind ale mele prin mostenire.aceasta vanzare este autorizata de consiliul popular de atunci ,cota parte 5 optimi din 246 m2 adica 155m2 trecea in proprietatea statului conform art.30 alin.2 din legea 58/1974 urmand a fi atribuita mostenitorilor tterenul necesar-pe durata existentei constructiei
in 1995 prin ordinul prefectului nr.45 potrivit legii fondului funciar nr.18/1991 devenim proprietari pe toata suprafata de 246m2.se mai poate revendica la acest moment suprafata de teren 155m2 care reprezinta cele 5 optimi din cei 246m2?
la momentul respectiv nu se vindea terenul de sub casa se vindea casa terenul il avea in proprietate statul.in 1995 mi s- a dat drept de proprietate si pe terenul de sub casa si pe terenul de curte. fratele meu a vandut in 1980 casa iar terenul nu avea cum sa l vanda era proprietar statul acum intrebarea mea este mai are drept fratele meu la acel pamant de sub casa, pe care tot pe numele meu este ordinul prefectului?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare din 1980 kiko33 kiko33 vanzarea s- a facut in 1980 s- a vandut cota de 5 optimi din casa fiind mostenire de la tatal nostru, am cumparat 5 optimi de la frate si mama iar restul de 3 ... (vezi toată discuția)
Casa si gradina prin ordinul prefectului shuc shuc Buna dimineata. Va rog frumos sa-mi raspundeti si mie la urmatoarea intrebare: Astazi, 29 septembrie 2015, se mai poate obtine prin Ordinul Prefectului, ... (vezi toată discuția)
Ordinul 22 al prefectului onicutza onicutza buna ziua! am si eu o itrebare? cum poate cineve sa obtina acest ordin daca un teren intrat in proprietatea statului comform legii 58/1974 eu fiind proprietar ... (vezi toată discuția)