avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 618 soluții astăzi
Forum Activitate pellyx31

Activitate pellyx31

Răspuns la discuția plata impozit auto
Nu imi da nimeni nici un raspuns?
Buna ziua,ieri seara 12.10 ,mi-am vandut masina ,am facut contract de vinzare-cumparare .am completat fisa de inmatriculare, astea le-am luat de la un birou de copiat acte,am luat si o copie dupa C.I cumparatorului si azi dimineata m-am dus la primarie am cerut fiscalul, mi-au pus stampila pe fisa de inmatriculare dar cind le-am spus sa ma stearga de la plata impozitului auto au refuzat categoric cica nu o sterge de la impozit pina nu aduc certificatu de radiere de la Inmatriculari auto. Intrebarea mea este e legal si corect cum procedeaza angajatii primariei sau nu? Sau cum trebuie sa procedez eu in cazul asta ca sa nu mai platesc eu impozitul sau vreo eventuala amenda? Va multumesc
Buna ziua, sunt angajat la o firma din strainatate ca sofer de camion si nu mi-am primit salariul si diurna pe lunile februarie si martie.Cum trebuie sa procedez ca sa imi pot recupera drepturile? Va multumesc
Discuție neplata diurnei
Buna ziua! Din data de 24 martie ac si pina in prezent lucrez sofer de autocamion munca desfasurind-o pe comunitate europeana 2 luni plecat 2 sapt acasa. Problema este ca patronul nu vrea sa-mi plateasca diurna 0,12 centi pe km si am facut 20 mii de km. M-am uitat atent pe contractul de munca si am vazut ca la administrator e trcut fiul lui pe care il cunosc si care sta in GERMANIA dar de semnat a semnat tatal contractul, deci e un fals? si plus deasta nu este nici inregistrat contractul la ISCTR, Spuneti-mi va rog ce trebuie sa fac (Am depus reclamatie la ITM) Am sanse sa imi recuperez banii pt care am tras 2 luni si el de ce se face vinovat? poate fii pedepsit? Va multumesc mult!
Răspuns la discuția NEACORDARE PRIORITATE
Cyan mi-a raspuns corect pentru ca asa se procedeaza la semnul cedeaza trecerea, avea dreptul sa intre si pe banda 2 doar ca nu a facut-o eu am intrat in intersectie incet de tot si am asteptat sa vad ce face daca intra pe banda 2 opream imediat. Permisul nu mi l-a luat m-a picat ca eram in examen cat C. Neacordarea de prioritate este obligarea celorlalti participanti in trafic care au prioritate de trecere , de a schimba directia de mers, a opri sau a reduce viteza, pecind in situatia asta nu s-a intimplat nimic din astea
Răspuns la discuția NEACORDARE PRIORITATE
drumul meu avea 2 benzi pe sens eu eram pe banda 2 am intrat in intersectie si cind eram aproape de a iesi a venit masina aia si a intrat pe banda 1 in sensul meu de mers deci el a venit de pe drumul cu prioritate si a facut dreapta deci linga mine si s-a tot dus intelegeti? de aia nu sunt lamurit cu neacordarea de prioritate
Buna ziua, daca eu circul pe banda 2 si in intersectie am semnul cedeaza trecerea si din dreapta de pe drumul cu prioritate vine o masina care intra pe banda 1 deci linga mine inseamna ca nu i-am acordat proritate chiar daca am redus totusi?
Buna ziua, am fost condamnat cu suspendare sub supraveghere , a trecut termenul de incercare in 2010 si eu inca mai am cazier de ce? in 2010 am deschis proces de reabilitare si in sentinta scrie ca mi se respinge cererea pe motiv ca este prematura, mai aveam 3 luni din termen, bun am inteles , mi-a zis judecatorul ca va intervenii in iunie reabilitarea de drept. Eu nu m-am interesat de cazier pina zilele trecute cind mi-a trebuit la scoala de soferi si tot mai am cazier. Va rog spuneti-mi ce sa fac si de ce nu s-a sters. Va multumesc
miine 8 iunie ora 24 imi expira suspendarea permisului. problema este ca simbata si duminica nu se lucreaza la elberari permise si taloane. intrebarea mea este pot sa circul cu masina simbata si duminica fara probleme ca luni ma duc sa-l scot. Va multumesc
Răspuns la discuția extras cf
multumim mult poate pe viitor ne mai puteti ajuta cu niste sfaturi