avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 175 soluții astăzi
Forum Activitate dragandaniel

Activitate dragandaniel

In cadrul autoritatilor locale ,primarul este ordonatori de credite iar ceilalti directori ai institutiilor apartinand consiliilor locale sau Consilului General al Municipiu;lui Bucuresti sunt ordonatori secundari sau tertiari .
Legea 500/2002 in speta legea finanatelor publice nu reflecta clar gradul de subordonare in detaliu .Exista un astfel de act normativ in ceea ce priveste gradul de subordonare si care sunt raspunderile fiecaruia in parte ?
Astept raspunsuri la obiect bazate pe acte normative in vigoare .Va multumesc .
Răspuns la discuția faliment
Intrarea in faliment inseamna procedura de insolvanta si implicit schimbarea administratorului .Daca administratorul judiciar decide ca are nevoie pe perioda de insolventa de furnizorii de utilitati poate sa-i pastreze si sa semneze contractele de furnizare respectand platile contractuale .
In luna decembrie mi- s-a desfacut contractul de munca in institutia publica printr-o dispozitie a primarului .Am castigat in instanta si acum ,acesta din urma urmareste sa faca o plangere penala pentru a imi suspenda contractul de munca .Are aceasta posibilitate dupa ce instanta mi-a data castig de cauza .Ce pot face ?
Un domn detine o diploma de onoare semnata de Ion Iliescu primita la data de 04 ianuarie 1989.Nu a cerut niciodata vreun drept .Astazi doreste sa i se recunoasca fatul ca a fost revolutionar si sa primeasca drepturile .S-a adresat in scris Institutului Revolutiei Romane 1989 unde presedinte este Ion Iliescu ,.Ce ar trebui sa inteprinda in continuare .
Pot primi venituri slariale sau contractuale ,legale intr-un cont unde sunt clauza si sotia este titular .
Detin functia de director al unui Camin pentru persoane varstnice ,unitate a consiliului local ,ordonator tertiar de credite .Primarul mi-a desfacut contractul de munca in urma unui control dirijat peste care trec ca nu are importanta .
Dispozitia incalca art 252 din codul muncii art a,b,f.Contest la tribunal unde cer si despagubiri morale ,castig fara drept de apel din primul termen nu mi se dau despagubiri morale ca in Romania ,.Intrebare ,pot face recurs doar pe o parte din sentinta ?Stiti vreun caz asemanator in care angajatul a pierdut ?Va rog raspunsuri de profesionisti.Multumesc .
Răspuns la discuția Incompatibilitate intre soti.
Exista si o reglementare legala in sensul acesta? Va multumesc
Unul dintre soti este directorul unei institutii cu personalitate juridica subordonata consiliului local.Cealalat sot poate lucra in aceasi institutie?Mentionez faptul ca ei nu sunt functionari publici.
Buna ziua .Spitalul Marasesti jud Vrancea a fost inchis si transformat in camin pentru persoane varstnice prin HG 212 din 2011.Personalul care a optat pentru a ramane in noua structura la momentul respectiv a constatat ca a fost reincadrat cu alte salarii fata de ceilalti colegi care au plecat tot in sistemul sanitar ,la alte spitale din judet .Ce trebuie facut ?
O alta problema este cea a posturilor vacante .Acesta reorganizare de fapt consta in faptul ca spitalul s-a inchis si s-a deschis un camin ca si o alta unitate cu un nou cod fiscal .Care este procedura prin care posturile libere pot fi scoase la concurs ?
Va rog frumos un raspuns la obiect si pertinent si daca se poate un mail pentru detalii.Cu stima ,
mandatul poate fi incetat la cerere dupa trei absenta consecutive nemotivate .