avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 365 soluții astăzi
Forum Activitate Elena1201

Activitate Elena1201

Va multumesc foarte mult pentru raspuns.
Buna ziua,
Am aflat printr-o serie de circumstante ca apartamentul unei prietene, proprietate personala, dobandit in anul 1991, nu a fost intabulat/inscris in cartea funciara din moment ce nu exista in sistemul administratiei finantelor publice.
Va rog foarte mult sa imi spuneti cum se procedeaza in acest caz? Ar trebui sa ia legatura mai intai cu un notar; cat de mult va plati impozitul pe cladire, tinand cont ca nu a platit niciodata?
Multumesc anticipat.
Va multumesc foarte mult pentru acest raspuns
Sunt de acord cu ce ati spus, insa va reamintesc ca am cerut telefonic nr-ul dosarului, raspuunsul avocatului fiind ca dureaza doua saptamani pana ce ECRIS atribuie un nr. de dosar. Asta doream sa stiu: daca de la depunerea dosarului, dureaza atat de mult pana ce acel dosar primeste un nr.
Va multumesc
Am cautat dupa nume si nu exista dovada inregistrarii nici unui dosar. I-am spus clar avocatului sa imi dea si mie nr-ul dosarului si nu termenul de judecata. Ceea ce imi spuneti dumneavoastra imi confirma faptul ca dosarul nu a fost depus la judecatorie.:(
Va multumesc pentru raspuns.
Buna ziua,
I-am cerut avocatului meu sa-mi comunice nr-ului dosarului depus de dansul la tribunal, pentru a-l putea verifica si eu pe portalul justitiei. Raspunsul avocatului a fost ca dureaza in jur de 2 saptamani alocarea nr-ului de dosar prin sistemul informatic ECRIS si ca el mai bine ar fi sa il contactez la inceputul saptamanii viitoare.
Va rog mult sa imi spuneti daca ceea ce afirma dansul este adevarat sau ar fi cazul sa imi cat un alt avocat.
Va multumesc anticipat
Nu se poate nici daca avem terenurile una langa alta si ne dam acordul in scris asupra construiri unei singure case???
Buna ziua.
Numele meu este Elena si impreuna cu sora mea am primit, in baza legii 15/2003, cate un teren de 250 mp. Va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti daca impreuna putem construi o singura casa pe ambele terenuri, deoarece nu am gasit nici un act legislativ care sa precizeze daca se poate face acest lucru sau nu.
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns!
Va multumesc!

Buna ziua.
Numele meu este Elena si impreuna cu sora mea am primit, in baza legii 15/2003, cate un teren de 250 mp. Va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti daca impreuna putem construi o singura casa pe ambele terenuri, deoarece nu am gasit nici un act legislativ care sa precizeze daca se poate face acest lucru sau nu.
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns!
Va multumesc!