avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 417 soluții astăzi
Forum Activitate sandastoica

Activitate sandastoica

Exact. Asa ma gandesc si eu. Oricum cele 126 nu se termina pana la 1 sept. adica si daca cele 42 de zille obligatorii de dupa se incadreaza pana atunci. Dar din cate stiu nu trebuie epuizate cele 126 de zile; e nevoie doar de cele 42 care urmeaza nasterii. In orice caz daca pot sa ma inregistrez la somaj inca din acest concediu e foarte bine, eu ma ingrijoram sa nu fie descoperita acea perioada de cand expira CIM si pana intru in CCC. Sper ca totul sa fie bine, doamne-ajuta la toata lumea! O seara buna!
Multumesc frumos pentru raspunsuri amandurora. Asadar, daca am inteles inseamna ca trebuie sa ma inregistrez la Agentia de Somaj in timpul concediului de maternitate pentru ca dupa calculele mele atunci cand expira CIM eu o sa fiu inca in acest concediu, pentru cel putin o saptamana. Multumesc si o seara cat mai placuta!
Buna ziua! Din septembrie 2011 am lucrat ca profesoara de limba si literatura romana la un grup scolar dupa absolvirea studiilor de master; luna aceasta am intrat in concediu prenatal si as dori sa va intreb daca o sa beneficiez de indemnizatia pt ingrijirea copilului dat fiind faptul ca am decizie pe perioada determinata, adica din 01.09.2011-31.08.2012 si concediul postanal depaseste perioada cat o sa figurez angajata. Se considera intrerupere in munca , nu-i asa? Termenul probabil al nasterii e 11 iulie. Multumesc mult. O zi buna!