avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 389 soluții astăzi
Forum Activitate tamadra

Activitate tamadra

Răspuns la discuția contract Electrica
dariad a scris:

Pai stati asa, ca nu inteleg. De unde a stiut Electrica noua dv. adresa, dupa vanzarea apartamentului?

asta m-am intrebat si eu. probabil au intrebat la politie.

Daca debitul e din 2011, inseamna ca pana atunci s-a platit curentul, adica 5 ani la rand. Si i-a venit apoi asa deodata omului sa nu mai plateasca. E absurd! Eu zic sa-l contactati sau sa vedeti prin vecini ce s-a intamplat.

de ce ar fi absurd ? am auzit ca firma pe care a fost cumparat imobilul a dat faliment, si ca e posibil sa fie vandut imobilul mai departe. dar sincer nu am vrut sa ma apuc sa cercetez in detaliu ce s-a intamplat cu noul proprietar..
Răspuns la discuția contract Electrica
dariad a scris:

Nu inteleg ce face noul proprietar? Nu locuieste acolo, nu-i trebuie curent?

nu cred ca mai locuieste acolo, enel a reziliat pina la urma contractul si a taiat curentul (dar datoriile au ramas)

Ma mir ca la vanzarea apartamentului, notarul nu v-a cerut dovada ultimelor plati la utilitati, gaze si curent, printre altele. Si eu am vandut apartamentul si notarul mi-a cerut astfel de documente la dosar. Sau, in unele cazuri, daca este de acord cumparatorul, acesta preia toate datoriile. Acest lucru se specifica in contractul de vanzare-cumparare. Vedeti ce scrie in contract! Pe de alta parte, ati contactat cumparatorul?


tot ce scrie mai sus e trecut si in contract. la vanzare a fost aratata notarului si ultima factura de curent.
ce sens ar avea contactarea cumparatorului, care n-a fost de buna credinta ?
Răspuns la discuția contract Electrica
salageanvasilica a scris:

Multumesc. Facturile au fost emise pe numele defunctului, chitantele probabil ca tot pe numele acestuia, asta am aflat din discutiile telefonice cu Electrica. Telefonic s-a discutat posibilitatea refacturarii acestora dar au raspuns ca nu au baza legala, nu au contract incheiat cu noii proprietari ca sa-i oblige sa plateasca. Vom incerca pe cale amiabila si vom vedea ce va iesi.

Sunt si eu in exact aceeasi situatie si m-ar interesa cum ati rezolvat litigiul cu Electrica pana la urma ?
Multumiri anticipate.