avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 197 soluții astăzi
Forum Activitate lorenzo77

Activitate lorenzo77

Buna seara,
Cautand termenul juridic pentru condominiu, am gasit urmatoarea definitie:Imobilul format din teren cu una sau mai multe constructii, dintre care unele proprietati sunt comune, iar restul sunt proprietati individuale, pentru care se intocmesc o carte funciara colectiva si cate o carte funciara individuala pentru fiecare unitate individuala aflata in proprietate exclusiva, care poate fi reprezentata de locuinte si spatii cu alta destinatie, dupa caz.

Constituie condominiu:
un corp de cladire multietajat sau, in conditiile in care se poate delimita proprietatea comuna, fiecare tronson cu una sau mai multe scari din cadrul acestuia;
un ansamblu rezidential format din locuinte si constructii cu alta destinatie, individuale, amplasate izolat, insiruit sau cuplat, in care proprietatile individuale sunt interdependente printr-o proprietate comuna fortata si perpetua.
Eu stau la bloc si avem asociatie separata pe fiecare scara ( 4 scari ),
Intrebarea mea este ( dupa definitie inteleg ca scara mea reprezinta condominiul ) daca acest lucru ( condominiul ) este inregistrat undeva si daca pot considera condominiu de exemplu doua scari. Daca da, se inregistreaza acest lucru undeva?

Va multumesc,